ლადიჟინში, თავდამსხმელები შტურმით შეიჭრნენ უმე-ის ყაზანის ეკლესიაში
თავდამსხმელთა ჯგუფი ცდილობს შტურმით შეაღწიოს უმე-ის ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძარში, ქალაქ ლადიჟინში, ვინიცის რეგიონში. ამის შესახებ მჟკ-ს ტაძრის მრევლმა აცნობა.
შტურმი დილის 9 საათზე დაიწყო. ოცზე მეტი სამხედრო ფორმაში ჩაცმული მამაკაცი მანქანებით ეკლესიამდე მივიდნენ, გალავანზე გადაძვრნენ და გალავნის საკეტი გაჭრეს. შემდეგ დაიწყეს ბეტონის ბლოკების გადაყრა, რომლებიც საეკლესიო საზოგადოებამ, შესაძლო თავდასხმის მოლოდინში, გამოიყენა ტაძრის კარების დასაბლოკად. თავდამსხმელებმა მარჯვენა ფრთის კარი გაჭრეს. ეკლესიის მოძღვარი, დეკანოზი ევგენი ვორობიოვი მრევლთან ერთად კარებთან იდგა და თავდამსხმელების შეჩერებას ცდილობდა.
პირები ასევე შეიჭრნენ სექსტონის შესასვლელში, მაგრამ ვერ შეძლეს რკინის კარის გაჭრა.
მრევლმა განგაში ატეხა და ხალხი ტაძრისკენ დაიძრა. თავდამსხმელები, რომლებიც ტაძარში შეღწევას ცდილობენ, მათ სალოცავთან მიახლოების საშუალებას არ აძლევენ და ქალებისა და ბავშვების მიმართ ძალასაც კი იყენებდნენ.
ადგილზე მივიდა მეუ-ს ექვსი „მღვდელი“, ტროსტიანეცის „მაღალიერარქის“ ხელმძღვანელობით.
პოლიციამ ტაძარს ალყა შემოარტყა და დარბევა არ შეუჩერებია.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 10 ნოემბერს, ლადიჟინში გაიმართა მეუ-ს მხარდამჭერთა შეხვედრა, სადაც ხმა მისცეს ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძრის მრევლის გადაცემას დუმენკოს ორგანიზაციაში. ღონისძიების ორგანიზატორები იყვნენ უზენაესი რადას დეპუტატი ნიკოლაი კუჩერი და ერთ-ერთი ქალაქის საწარმოს ხელმძღვანელი (ბრენდები "Nasha Ryaba", "Bashchinsky" და ა.შ.).
13 ნოემბერს ტაძარში გაიმართა საეკლესიო საზოგადოების ლეგიტიმური შეხვედრა, სადაც მორწმუნეებმა ხმა მისცეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წიაღში დარჩენას.
ტულჩინისა და ბრატსლავის მიტროპოლიტმა იონათანმა აუკრძალა ეპარქიის სასულიერო პირებს ნიკოლაი კუჩერისთვის ცოდვების მიტევება და ზიარება და გამოაცხადა მისი "თვითგანკვეთება" ეკლესიიდან.