სტრის უნიის ტაძარში გაიმართა სს-ის "გალიჩინის" ჯარისკაცის პანაშვიდი
16 თებერვალს ლვოვის ოლქის ქალაქ სტრიში დაემშვიდობნენ დივიზია "გალიჩინის" ვეტერანს ივან ფიალკოს, რომელიც გარდაიცვალა 98 წლის ასაკში, იუწყება bastion.tv.
დამშვიდობების ცერემონია ჩატარდა ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის ხარების უნიას ტაძარში, რომელსაც ეწვია ქალაქ სტრის თავი ოლეგ კანივეცი, სტრის რადის თავჯდომარის მოადგილე, პარტია "თავისუფლების" წევრი მიხაილ გალუშაკი, ნაციონალისტური ორგანიზაციების წარმომადგენლები, დივიზია "გალიჩინის" ჯარისკაცთა მეგობრობის წევრები, ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები და გულშემატკივარი მოქალაქეები. დაკრძალეს სს-ის "გალიჩინას" ვეტერანი ქალაქის სასაფლაოზე.
გამომცემლობა იუწყება, რომ ფიალკო  "მეორე მსოფლიო ომის დროს მოხალისედ წავიდა გერმანიის არმიაში, სწავლება გაიარა მიუნხენის ერთ-ერთ სამხედრო სკოლაში, სადაც მიიღო  უნტეროფიცრის (გერმ. Untersharführer) წოდება. სს-ის "გალიჩინის" შექმნისთანავე  ნაცისტების მიერ გადაყვენილ იქნა ამ დივიზიაში. ავტორები სიამაყით აღნიშნავენ, რომ სს-ის "გალიჩინის" შემადგენლობაში ფიალკომ ბროდთან "საბჭოთა არმიის წინააღმდეგ სასტიკი ბრძოლების დროს გაანადგურა მტრის ერთი ტანკი და ორი თვითმფრინავი, მაგრამ ისევე, როგორც დივიზიის ბევრი წევრი ალყაში აღმოჩნდა."
შემდეგ გაასამართლეს და მიუსაჯეს 10 წელი შრომით- გამოსასწორებელ კოლონიაში, სასჯელი მოიხადა არხანგელსკის ოლქში. 1954 წელს გათავისუფლების შემდეგ ცხოვრობდა სტრიში, ასწავლიდა №8 პოლიტექნიკურ სასწავლებელში.
გამომცემლობამ ასევე გამოაქვეყნა ფიალკოს ერთობლივი სურათი სს-ის რეიხსფიურერ ჰაინრიხ მიულერთან ერთად 1944 წელს.