პატრიარქი კირილი: ჩვენ ვლოცულობთ მტერზე გამარჯვებისთვის შიდა ომში
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქმა კირილმა ტელეკომპანია Rossiya 1-თან ინტერვიუში განაცხადა, რომ მართლმადიდებლური რწმენის წყალობით, რუსეთის ფედერაციას აქვს პოტენციალი მოიგერიოს მტრების აგრესია, რომლებიც თავს დაესხნენ რუსეთს და რმე-ში ლოცულობენ მათზე გამარჯვებისთვის. პატრიარქის სიტყვები მოსკოვის საპატრიარქოს YouTube არხზე გამოქვეყნდა.
კითხვაზე, თუ როგორ შეიძლება ის დაეხმაროს „ბიჭებს სანგრებში“, ასევე „სსო“ ზონაში დაღუპულ მშვიდობიან მოსახლეობას, პატრიარქმა კირილმა უპასუხა, რომ მას ყველასთვის უნივერსალური რეცეპტი არ აქვს.
„ერთი სიტყვით უნდა მივმართოთ მეომარს, რომელსაც ყველაზე სახიფათო დავალება ეკისრება, რომელსაც მტერთან უშუალო კონტაქტი აქვს. სხვა საქმეა მეთაური, რომელიც იმყოფება მტრისგან მოშორებით, მაგრამ იღებს საპასუხისმგებლო გადაწყვეტილებებს“, - განაცხადა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა.
მისი თქმით, „ამ განსაცდელს, რომელიც თავს დაგვატყდა, არ ძალუძს მოკლას, შეგვძრას, როგორც ხალხი, არ ძალუძს ჩვენი მსოფლმხედველობის ჩახშობა, რაც მოიცავს სამშობლოს სიყვარულს და მისი დაცვის უნარს“.
მან აღნიშნა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მნიშვნელოვანი როლი რუსული საზოგადოების ცხოვრებაში, მათ შორის ომში: ”მღვდლები მუშაობენ რუსულ ჯარში, ბიჭები აღსარებას აბარებენ შეტევაზე წასვლამდე, ეს სულიერი ცხოვრების კიდევ ერთი განზომილებაა”.
პატრიარქ კირილის თქმით, „ასეთი შიდა ომი“ რომ მომხდარიყო „რწმენის აღორძინების“ გარეშე, „მაშინ ის სულ სხვაგვარად წარიმართებოდა და მისი შედეგები ძალიან საშიში იქნებოდა ჩვენი ქვეყნისთვის“.
„დღეს ხალხს, ქვეყანას აქვს პოტენციალი, მოიგერიოს ისინი, ვისაც ჩვენი სამშობლოს განადგურება სურს. დაახლოებით ასე ვლოცულობთ წირვაზე სპეციალური ლოცვის დროს მშვიდობისთვის, საომარი მოქმედებების შეწყვეტისთვის და ჩვენი გამარჯვებისთვის“, - განაცხადა პატრიარქმა კირილმა და დასძინა, რომ „ჩვენი გამარჯვებები იკვეთება არა მხოლოდ ბრძოლის ველზე, არამედ საბავშვო ბაღებიდან და სკოლებიდან დაწყებული”.
ადრე მჟკ-მ გააანალიზა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლების განცხადებები უკრაინაში რუსეთის ომის თემაზე.