უმინსკის აკრძალვა, როგორც მართლმადიდებლური „პაპიზმის“ ცდუნება
შესაძლებელია თუ არა მღვდლის აკრძალვა უკრაინაზე რუსეთის ფედერაციის გამარჯვებისთვის ლოცვის წაკითხვაზე უარის თქმის გამო? ფოტო: СПЖ
მოსკოველი მღვდელი ალექსი უმინსკი გაათავისუფლეს მოსკოვის სამების ეკლესიის მოძღვრის თანამდებობიდან, აუკრძალეს მსახურება და დაიბარეს საეკლესიო სასამართლოში წირვაზე „ლოცვის წმიდა რუსეთისთვის“ უგულებელყოფის გამო, რომელსაც ხშირად უწოდებენ „ლოცვა გამარჯვებისთვის“. ეს ლოცვა რუსეთის ეპარქიებს 2022 წლის სექტემბერში საპატრიარქოს სპეციალური ცირკულარით გაეგზავნა.
უმინსკის ირგვლივ ვითარება ახალი არ არის. ასევე იყო აკრძალვები სხვა მღვდლების მიმართ, მაგალითად, ჯონ კოვალმა, რომელმაც ლოცვაში სიტყვა "გამარჯვება" "მშვიდობით" შეცვალა. ისმის კითხვა: შესაძლებელია თუ არა მღვდლის აკრძალვა ლოცვის წაკითხვაზე უარის თქმის გამო? და თუ ასეა, რა შემთხვევაში? მოდი გავარკვიოთ.
რაზეა ლოცვა?
აქ არის ამ ლოცვის სრული ტექსტი:
„უფალო ღმერთო, ღმერთო ჩვენი ხსნისა, შეიწყალე შენი თავმდაბალი მსახურები, ისმინე და შეგვიწყალე ჩვენ: აჰა, მათ, ვისაც ბრძოლა სურთ, აიღეს იარაღი წმინდა რუსეთის წინააღმდეგ, მისი ერთიანი ხალხის გაყოფისა და განადგურების იმედით.
აღსდექ, ღმერთო და დაეხმარე შენს ხალხს და მოგვეცი გამარჯვება შენი ძალით.
იჩქარეთ რუსეთის ეკლესიის ერთიანობის მოშურნე თქვენს ერთგულ შვილებთან, გააძლიერე ისინი ძმური სიყვარულის სულისკვეთებით და იხსენით უბედურებისგან. აუკრძალე მათ, ვინც შენს კვართს, რომელიც არის ცოცხალი ღმერთის ეკლესია, ბინძური გონების და გულის მეშვეობით არღვევს. შენი მადლით წარმართე ისინი, ვინც მხარს გიჭერს ყოველგვარ სიკეთეში და გაამდიდრე ისინი სიბრძნით!
გააძლიერე მეომრები და ჩვენი სამშობლოს ყველა დამცველი შენს მცნებებში, გაუგზავნე მათ სულიერი სიძლიერე, დაიცავი ისინი სიკვდილისგან, ჭრილობებისა და ტყვეობისგან!
შეიფარე თავშესაფარს მოკლებული და დევნილები სახლებში დააბრუნე, გამოკვებე მშიერი, გააძლიერე და განკურნე ავადმყოფები და ტანჯულები, მიეცი იმედი და ნუგეში დაბნეულსა და მწუხარებაში მყოფთ! მიეცი ცოდვების მიტევება და მიანიჭე ნეტარი სიმშვიდე ყველას, ვინც დაიღუპა ჭრილობებისა და ავადმყოფობისგან!
შეგვავსე შენდამი რწმენით, იმედითა და სიყვარულით, აღადგინე მშვიდობა და ერთსულოვნება წმიდა რუსეთის ყველა ქვეყანაში, განაახლე ერთმანეთის სიყვარული შენს ხალხში, რათა ერთი პირითა და ერთი გულით გაღიაროთ შენ.“
როგორც ვხედავთ, ეს ლოცვა გვთავაზობს ღმერთს გამარჯვება ვთხოვოთ.
ვისზე? ეშმაკზე? არა. მათზე, ვინც ეწინააღმდეგება "ჯარისკაცებს და ჩვენი სამშობლოს ყველა დამცველს", რომლებმაც შეიძლება მოიტანონ მათი "სიკვდილი, ზიანი ან ტყვეობა". უდავოა, რომ ასეთ დამცველებში იგულისხმება რუსი ჯარისკაცები. ვის წინააღმდეგ იბრძვის ახლა რუსული არმია? და ის ებრძვის უკრაინელებს უკრაინის ტერიტორიაზე. ჩვეულებრივი ლოგიკა მიგვიყვანს დასკვნამდე, რომ ეს ლოცვა ეხება რუსეთის გამარჯვებას უკრაინაზე. და სწორედ ასეთ ლოცვაზე უარის თქმისთვის განსჯიან დღეს ალექსი უმინსკის.
ვინ არის ლოცვის ავტორი?
ეკლესიის საყოველთაოდ მიღებული და დამკვიდრებული ლოცვების ტექსტების უმეტესობას აქვს ავტორის მითითება: იოანე ოქროპირის ლიტურგია, ბასილი დიდის, გრიგოლ დიდის ლიტურგია, მაკარი დიდის დილის ლოცვა, პეტრეს საღამოს ლოცვა. და ა.შ. სხვა ტექსტები, თუნდაც მათ არ ჰქონოდათ ავტორის მითითება, იმდენად მტკიცედ დამკვიდრდა ეკლესიის ტრადიციაში, ისინი იმდენად ფესვგადგმულნია მასში, რომ ,,შეუსისხორცდა’’ ყოველ ქრისტიანს. ჩვენ ყველა ვკითხულობთ ამ ლოცვებს და მათი ტექსტის (განსაკუთრებით ლიტურგიის ტექსტების) შეცვლა კატეგორიულად აკრძალულია.
მაგალითად, ხელდასხმულ წერილში (სამღვდელო ფიცი), რომელსაც სასულიერო პირი კითხულობს, ნათქვამია: „პირობას ვდებ, რომ საეკლესიო წეს-ჩვეულებების მიხედვით ზრუნვითა და პატივისცემით აღვასრულებ საღმრთო მსახურებას და ზიარებას, თვითნებურად არაფრის შეცვლის გარეშე“.
საეკლესიო პრაქტიკაში დადგენილია, რომ თუ რაიმე ტექსტი ჩნდება ლიტურგიის ბრძანებაში (თუნდაც დროებით), ის უნდა დაამტკიცოს წმინდა სინოდმა. ბუნებრივია, ამ შემთხვევაშიც თავიდან უნდა აიცილონ საკამათო საკითხები, რომ არ გამოიწვიოს უთანხმოება და არ გაზარდოს განხეთქილება საზოგადოებაში. მაგალითად, სინოდმა შეიძლება გადაწყვიტოს სპეციალური ლოცვის წაკითხვა გვალვის, ჭირის დროს და ა.შ. თუ ლოცვა იკითხება თანამორწმუნეებთან ომში გამარჯვებაზე, განსაკუთრებით, როგორც რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესია კარნახობს, „ერთი ეკლესიის წევრები, ” მაშინ აქ დიდი სიფრთხილეა საჭირო.
როგორც წესი, ჩვენ არ ვიცნობთ წმინდა სინოდის სხდომებზე დამტკიცებული „ახალი“ ლოცვების ავტორს. ჩვენ უბრალოდ ვიმშვიდებთ თავს, რომ რადგან ეს ტექსტი საბჭომ დაამტკიცა, ეს ნიშნავს, რომ მათი წაკითხვა შეიძლება. მაგრამ ამავე დროს ჩვენ არ გვესმის ამ კითხვის სავალდებულო ხასიათის შესახებ.
ჩვენ ასევე არ ვიცით იმ ლოცვის ავტორის სახელი, რომლის გამოც მღვდელი ალექსი უმინსკი აკრძალეს. მაგრამ არსებობს არაპირდაპირი ნიშნები იმისა, რომ ასეთი ავტორი შეიძლება იყოს პირადად პატრიარქი კირილი.
2022 წლის 12 სექტემბერს მან „ მრევლის ყურადღება მიაპყრო მათი მშობლიური მიწის დასაცავად ლოცვების რეგულარულად კითხვის მნიშვნელობაზე“.
როგორც უკვე დავწერეთ არსებობს საკმარისი რაოდენობის ლოცვები "მტრისა და მოწინააღმდეგისგან" მშობლიური მიწის დასაცავად. მაგრამ პატრიარქმა გადაწყვიტა, რომ მეორე ლოცვაც იყო საჭირო. კარგი.
ვინ დაამტკიცა „განსაკუთრებული“ ლოცვის ტექსტი?
ლოგიკურად, ამ „სხვა“ ლოცვის ტექსტი უნდა წარედგინათ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდისთვის, შეთანხმებულიყო სინოდის წევრებთან, მიეღო მათი (თუნდაც ფორმალური) მოწონება და მხოლოდ ამის შემდეგ მოხვედრილიყო ეპისკოპოსთა საკანცელარიო მაგიდაზე, შემდეგ კი მღვდლების ხელში. სინოდი – ეპისკოპოსი – მღვდელი. სქემა მარტივი და გასაგებია. მაგრამ არა „განსაკუთრებული“ ლოცვის შემთხვევაში, რომელიც სინოდმა არ მოიწონა. ეს პირველად პატრიარქის პირიდან გაისმა პერედელკინოს რეზიდენციაში მსახურების დროს.
ხაზს გავუსვამთ, რომ ეს არ არის ერთ-ერთი წმინდანის მიერ შედგენილი და ლიტურგიკულ პრაქტიკაში მტკიცედ დამკვიდრებული ლოცვა. ეს არ არის მისის ლოცვა, რომელიც მღვდლებმა უნდა წაიკითხონ. ეს არის ლოცვა პერედელკინოდან.
ზოგადად, ნებისმიერ მღვდელს აქვს უფლება არ წაიკითხოს ღვთისმსახურებაზე ის, რაც არ არის მსახურების წიგნში. რადგან ეკლესიამ თავისი სიბრძნით დაადგინა ლიტურგიკული ტექსტები, რომლებიც სრულიად საკმარისია. ყველა ეს ტექსტი არის მისალებში: სიყვარულის გაზრდის შესახებ, მოგზაურობის შესახებ, ყველა საჭიროებისთვის და ა.შ.
ამ თვალსაზრისით, მამა ალექსი უმინსკის, ისევე როგორც ნებისმიერ სხვა მღვდელს, ჰქონდა სრული უფლება არ წაეკითხა "განსაკუთრებული" ლოცვა უკვე მითითებული მიზეზების გამო: ის არ არის მსახურების წიგნში, მას არ აქვს კონსილიტური წარმოშობა, ის არ არის დამტკიცებული წმინდა სინოდის მიერ, არამედ ერთი ადამიანის სურვილია.
მაგრამ ეს ერთი ადამიანი პატრიარქია, იტყვით თქვენ. და აქ ისმის შემდეგი კითხვა:
სასულიერო პირი ვალდებულია შეასრულოს პატრიარქის რაიმე სურვილი?
თუ ამ ლოცვის ავტორი პატრიარქი კირილია, მაშინ რას ცვლის ეს ფაქტი? ყველასთვის სავალდებულო ხდება? თუნდაც ამ საკითხთან დაკავშირებით გაიცა ბრძანებები, ცირკულარი და ა.შ. სხვა სიტყვებით,
აქვს თუ არა უფლება პატრიარქს, რომელიც მუდმივად ეწინააღმდეგება ფანარის პაპიზმს და ხაზს უსვამს ეკლესიის შემრიგებლობას, დააკისროს მას თავისი ნება და აკრძალოს მსახურება ვინც ამ ნებას არ ეთანხმება?
ჩვენი აზრით, არა, ასე არ არის. რადგან პატრიარქის მოვალეობები და უფლებამოსილებები ნათლად არის გაწერილი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მმართველობის წესდებაში.
ამგვარად, ამ დოკუმენტის მიხედვით, პატრიარქს „აქვს პრიორიტეტი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ეპისკოპოსთა შორის და ანგარიშვალდებულია ადგილობრივი და საეპისკოპოსო საბჭოების წინაშე <...> ზრუნავს რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შიდა და გარე კეთილდღეობაზე და მართავს მას სინოდთან ერთად, როგორც მისი თავმჯდომარე“. მის მოვალეობებში შედის რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის იერარქიის ერთიანობის შენარჩუნება, ეპარქიის ეპისკოპოსების არჩევისა და დანიშვნის შესახებ დადგენილებების გამოცემა (სინოდთან ერთად) და აკონტროლებს ეპისკოპოსთა საქმიანობას.
მაგრამ მას არ აქვს უფლება თვითნებურად ამოიღოს რაიმე ლიტურგიკული ტექსტებიდან ან შემოიტანოს მათში ისეთი რამ, რაც აქამდე არ იყო. მაგალითად, მას არ შეუძლია თქვას, რომ „ამიერიდან ჩვენ არ წავიკითხავთ სახარებას“ ან რაიმე სახის ლიტანიას. ისევე, როგორც მას არ შეუძლია უბრძანოს ყველას წაიკითხოს ლოცვა, რომელიც არ არის მსახურების წიგნში.
პატრიარქი არის ეპისკოპოსი, რომელიც ღმერთმა და ხალხმა აირჩია მაღალი მსახურებისთვის. ის არ არის ციური არსება. ამიტომ ისტორიამ იცის პატრიარქების დიდი რაოდენობა, რომლებიც შეცდნენ, დაუშვეს შეცდომები და ჩავარდნენ ერესში.
ისტორიამ ასევე იცის შემთხვევები, როდესაც მართლმადიდებლები უარს ამბობდნენ ლოცვაზე, თუ მისი ტექსტი, მათი აზრით, ეწინააღმდეგებოდა სახარების ღირებულებებს, სინდისს ან ეთიკურ მოსაზრებებს. მაგრამ ჰქონდათ თუ არა ამის უფლება? სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, შეუძლია თუ არა მღვდელს უარი თქვას პატრიარქის ლოცვაზე?
ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად, გადავხედოთ ისტორიას.
1854 წელს, რუსეთ-თურქეთის ომის დროს, კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ანთიმუს VI-მ გამოაქვეყნა ლოცვის ტექსტი, რომელშიც სიტყვასიტყვით ნათქვამია შემდეგი:
„უფალო ღმერთო ჩვენო... დიდების წმიდაო მეფეო, ახლაც მიიღე ჩვენგან, შენი თავმდაბალი და ცოდვილი მსახურების ლოცვა, რომელიც მოგიტანეს უზენაესი, მშვიდი და მოწყალე მეფისა და ავტოკრატის, სულთან აბდულ- მეჯიდის, ჩვენი ხელმწიფისადმი... გააძლიერე მისი ლაშქარი, ყველგან გამარჯვება და ნადავლი მიეც მას, გაანადგურე მისი ძალაუფლების წინააღმდეგ აჯანყებულები და მოაწყე ყველაფერი მის სასარგებლოდ, რათა ვიცხოვროთ სიმშვიდეში“.
მოდით ახლა გამოვტოვოთ მსგავსება პატრიარქ ანფიმის შუამდგომლობას შორის სულთნის გამარჯვების შესახებ ოსმალეთის იმპერიის მტრებზე და პატრიარქ კირილის შუამდგომლობას შორის გამარჯვების შესახებ მათზე, ვინც „იარაღი აიღო წმინდა რუსეთის წინააღმდეგ“. კიდევ ერთ პარალელს მივაქციოთ ყურადღება - ფანარში შედგენილი ლოცვა კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ყველა ეკლესიას გადაეგზავნა, მაგრამ... ეს ლოცვა ყველამ არ წაიკითხა.
მაგალითად, ათონის მთაზე საერთოდ არ იკითხებოდა - არც კელიებში და არც მონასტრებში.
და რა? პატრიარქმა ანფიმმა ვინმეს მსახურება აუკრძალა? წოდება ჩამოართვა და გაასამართლა? არა. იმიტომ, რომ მივხვდა, რომ კანონიკური დანაშაული არ არის ლოცვის არ წაკითხვა, რომელიც მსახურების წიგნში არ არის.
რატომ აკეთებს ამას პატრიარქი კირილი?
ამ კითხვაზე პასუხის გასაცემად, მოგიყვებით ისტორიას წარსულიდან, რომელიც დაგეხმარებათ გაიგოთ, რაში მდგომარეობს პრობლემის საფუძველი.
რუსი ისტორიკოსი მიხაილ ვოსლენსკი თავის წიგნში "ნომენკლატურა" წერს, რომ კრემლის ოფისში გერმანული გამოცემის Stern-ის კორესპონდენტებთან ინტერვიუს დროს, "ბრეჟნევმა თავი ვერ შეიკავა და აჩვენა მათ წითელი ტელეფონი ღილაკით სოციალისტური ქვეყნების პარტიების კომიტეტის პირველ მდივნებთან პირდაპირი კომუნიკაციისთვის. თქვენ დააჭერთ ღილაკს, ეკითხებით ჯანმრთელობის შესახებ, მოიკითხავთ თქვენს ოჯახს და აძლევთ „რჩევებს“. შემდეგ კი მყარ ტყავის სკამს დაეყრდნობი და გახარებული სიამოვნებით იფიქრებ იმაზე, თუ როგორ იწყებენ ახლა უცხოურ დედაქალაქში ნაჩქარევად „რჩევების“ განხორციელებას.
ასე გვეჩვენება, რომ მსგავსი რამ ჩვენი ეკლესიის ბევრ ეპისკოპოსს ემართება. ყოველივე ამის შემდეგ, ადამიანს, რომლის სურვილები და „რჩევები“ მაშინვე სრულდება, შეიძლება მოეჩვენოს რომ ფლობს უზარმაზარ ძალას. ამ შემთხვევაში საერთოდ არ აქვს მნიშვნელობა, საიდან, როგორ გაჩნდა ესა თუ ის „მღვდელმთავრული“ აზრი - ის დაუყოვნებლივ უნდა განხორციელდეს. ეს ნიშნავს, რომ ნებისმიერი უარი არის ეპისკოპოსის ძალაუფლების „შეურაცხყოფა“, ძირს უთხრის მის ავტორიტეტს, რასაც საეკლესიო-ნომენკლატურულ ენაზე „ურჩობა“ ეწოდება. რისთვისაც, ფაქტობრივად, ეკრძალებათ მსახურება.
რატომ ვამბობთ ამ ყველაფერს? არა იმისთვის, რომ უბრალოდ გააკრიტიკონ პატრიარქი. არა. რადგან აღწერილი პრობლემის ფესვები ბევრად უფრო ღრმაა. მსგავსი პრობლემები ბევრ ეპარქიაშია. ისინი ძალიან ხშირად აღმოცენდებიან იქ, სადაც ეპისკოპოსები იწყებენ ფიქრს, რომ მათი ძალა ვრცელდება სასულიერო პირებისა და საერო პირების ცხოვრების ყველა ასპექტზე. სადაც ეპისკოპოსი გულში უშვებს სამი ცდუნებადან ერთს, რომლითაც სატანამ აცდუნა ქრისტე - ძალაუფლების ცდუნება.
მეორეც, ძალიან გვინდა მივაპყროთ უწმინდესის ყურადღება იმ ფაქტს, რომ კონსტანტინოპოლის პატრიარქის პაპიზმის წინააღმდეგ ბრძოლისას იგი ვერ ამჩნევს, რომ იგივე დაავადების ნიშნებს ავლენს. ეს ნიცშეს ცნობილ გამონათქვამს ჰგავს: „თუ დიდხანს იყურები უფსკრულში, უფსკრული იწყებს შენს ყურებას“.
მესამე არის ის, რაზეც გამუდმებით ვსაუბრობთ: ეკლესია არის ქრისტეს სიყვარულის, თავისუფლებისა და ჭეშმარიტების სივრცე და არა ადმინისტრაციული ნომენკლატურა-დასჯის აპარატი. მთავარია, შევინარჩუნოთ მშვიდობა და ერთობა უფალთან და ერთმანეთთან, ვისწრაფოდეთ ცათა სასუფევლისაკენ და შემდეგ „ყველაფერი დალაგდება“.
მღვდელმსახურების აკრძალვას უბრალოდ ლოცვის წაკითხვაზე უარის თქმის გამო, რომელიც ეწინააღმდეგება მის ეთიკურ ან თუნდაც პოლიტიკურ შეხედულებებს, აშკარად არაფერი აქვს საერთო ცათა სასუფეველთან და, შესაბამისად, უზარმაზარ ზიანს აყენებს ეკლესიას. რადგან პოლიტიკა იცვლება, მაგრამ ქრისტე იგივეა სამუდამოდ.