იაროშმა უ.ე.უ.ს-ს უმე-ს ლიკვიდაციისკენ მოუწოდა
«მემარჯვენეთა სექტორის»  ყოფილმა მეთაურმა დიმიტრი იაროშმა უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს რიგგარეშე სხდომის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე თავის ფეისბუქ გვერდზე განაცხადა, რომ თითქოს უმე წარმოადგენს რუსეთის ფედერაციის აგენტურას და მისი დაშლისკენ მოუწოდა საბჭოს.
«რუსეთის მართმადიდებლურ ეკლესიას ისეთი დამოკიდებულება აქვს უკრაინის ეკლესიის მიმართ, როგორც ზღვის გოჭს ზღვის მიმართ, – დაწერა იაროშმა. – რუსეთის ,,ეკლესიის’’ საქმიანობა გამოუსწორებელი საფრთხის შემცველია , უკრაინის სახელმწიფო უსაფრთხოებისათვის ბრძოლაში, ამიტომაც უნდა იქნას ლიკვიდირებული, მისი იმპერიული ქმედებები უნდა აიკრძალოს, ხოლო მატერიალური რესურსები და  ქონება დაუბრუნდეს უკრაინელ ხალხს».
იაროშის თვალსაზრისით, უმე შეიქმნა «უკრაინაში აკრძალული კომუნისტური პარტიის და მისი ლიდერის სტალინის მიერ და უკრაინის დამოუკიდებლობის პერიოდში ის არის საბჭოთა კავშირის შინაგან საქმეთა სახალხო კომისარიატის შვილობილი, რელიგიურ ლოზუნგებს ამოფარებული, ახორციელებს მიზანმიმართულ ანტისახელმწიფოებრივ ქმედებებს», დონბასში ომის დაწყებიდან ის წარმოადგენს ,,პრორუსული ძალების საიმედო საყრდენს, კულტურული ღირებულებების (ეკლესია-მონასტრები) გადაქცევით ანტიუკრაინულ პროპაგანდად და რუსეთის ფედერაციის შტაბად და ბაზებად».