რმე-ში ეკლესიის კრებითობის ხმად „ამანის ფორმატში“ შეხვედრებს თვლიან
მართლმადიდებელი ეკლესია ეძებს კრებითობის მექანიზმის აღდგენის გზებს, რომელიც დაზიანდა ერთ-ერთი პირველიერარქის ერთპიროვნული გადაწყვეტილების გამო. ამანში მოწვეული მართლმადიდებელი ეკლესიების წინამძღვართა საბჭოზე იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილე III გამოვიდა როგორც ეკლესიის კრებითობის ხმა. ამის შესახებ РИА Новости-თან ინტერვიუში თქვა მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო საეკლესიო განყოფილების ხელმძღვანელმა, ვოლოკოლამსკის მიტროპოლიტმა ილარიონმა (ალფეევი).
ის ყვებოდა, რომ ზოგიერთმა ბერძენმა ავტორმა გამოთქვა უკმაყოფილება ამანში შეხვედრის იდეასთან დაკავშირებით, ვინაიდან ის არ იყო მოწვეული კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მიერ და პრეტენზიების უსაფუძვლობაც ახსნა. „ისტორიაში და საეკლესიო-კანონიკურ სამართალში წინამძღვართა შეხვედრები არ იზღუდებოდა. მეორე, არის პრეცედენტები, როდესაც კრებებს, სხვა წინამძღვართა მონაწილეობით, იწვევდნენ იერუსალიმის და არა კონსტანტინოპოლის პატრიარქები“, - თქვა მიტროპოლიტმა.
მან გაიხსენა იერუსალიმის 764 და 1443 წლების კრებები, აგრეთვე ის, რომ 1552 წელს იერუსალიმში კრებითად ჩამოაგდეს სოზოპოლის მიტროპოლიტი იოანიკე, რომელმაც ხელში ჩაიგდო კონსტანტინოპოლის ტახტი, აგრეთვე 1672 წელს დაგმობილი იყო მაპროტესტებელი რწმენა, ცნობილი კონსტანტინოპოლის პატრიარქის კირილე ლუკარისის სახელით.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ამანში შეხვედრის თარიღის აღსანიშნავად იერუსალიმის პატრიარქმა თეოფილე III გამოაქვეყნა ღია წერილი ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების წინამძღვართა მისამართით, რომელშიც გაიხსენა, რის გამო იყო მოფიქრებული ამანის შეხვედრა და მოუწოდა მომავალი შეხვედრებისკენ საერთო პრობლემების გადასაწყვეტად.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, რუსეთის მართლმადიდებელ ეკლესიაში იმედს გამოთქვამენ „ამანის ფორმატში“ შეხვედრაზე შეზღუდვების მოხსნის შემდეგ.