ლადიჟინის ტაძრის მოძღვარი დარბევაზე: თავში დარტყმა ვიგრძენი და დავეცი
ლადიჟინის ყაზანის ეკლესიის მოძღვარმა, დეკანოზმა ევგენი ვორობიოვმა მჟკ-თან ინტერვიუში თქვა, თუ როგორ წაართვეს მას ტაძარი 2024 წლის 9 იანვარს.
მღვდლის თქმით, წინა დღით, 28 დეკემბერს აღების მცდელობის შემდეგ, მრევლმა ეკლესიაში ღამის გუშაგობა დააწესა. დილის 5 საათზე ისინი გააღვიძა სექსტონის კართან ატეხილმა საშინელმა ხმაურმა.
„თავდამსხმელები გალავანზე ავიდნენ, ჭიშკრის საკეტი გაჭრეს და ტაძრის ტერიტორიაზე ორი სატვირთო მანქანა შემოვიდა. ერთმა დაიწყო ჩრდილოეთის კარის "დამუშავება", მეორემ - სექსტონის შესასვლელი. ჯერ გარე კარი მოგლიჯეს (იგი ხელით გატეხეს), შემდეგ სატვირთომ გზაზე დალაგებული ბლოკები მოაშორა და შიდა კარის მონგრევა დაიწყო. კარები ოთხი დარტყმის შედეგად შეანგრიეს“, - თქვა მოძღვარმა.
მისი თქმით, ბანდიტები შიგნით შევარდნენ და მაშინვე დაიწყეს ცრემლსადენი გაზის გაშვება.
„გაზის გაშვების შემდეგ თავში დარტყმა ვიფრძენი - ვერც კი მივხვდი საიდან მივიღე დარტყმა. დავეცი. ქურთუკში ჩამავლეს ხელი და მათრიეს, წიხლებს მირტყამდნენ და ბოლოს ქუჩაში გამაგდეს. მახსოვს შეძახილები: "ყველა პერიმეტრის გარეთ!" ისინი მოქმედებდნენ ორგანიზებულად და ძალიან სწრაფად. ”სიტყვასიტყვით ხუთ წუთში ყველაფერი დასრულდა”, - თქვა მღვდელმა.
მისი თქმით, იყო დაახლოებით 20 თავდამსხმელი, რომლებიც მოქმედებდნენ ასობით სამხედრო მოსამსახურის მხარდაჭერით.
„შემდეგ მოვიდა კიდევ ერთი დიდი ჯიპი, ავტომატებით შეიარაღებულები ისხდნენ შიგნით. როდესაც „აქტივისტები“ ტაძარში შეიჭრნენ, ყველა სამხედრო მოსამსახურე, მათი ზემდგომის ბრძანებით, რიგზე ჩადგნენ სამ სვეტად“, - თქვა მამა ევგენიმ.
მან თქვა, რომ ადგილობრივი ლადიჟინის პოლიცია, ტაძარში მისვლისთანავე, პროფესიონალურად მოიქცა და გზა გადაუკეტა სატვირთო მანქანას, რომელმაც ტაძარზე მიიტანა იერიში. მაგრამ ვინიცას ბატალიონის სპეცრაზმი, რომელიც მალე ჩამოვიდა, სულ სხვაგვარად იქცეოდა.
„როდესაც აღების დღეს ვცადეთ ტაძრის ტერიტორიაზე შესვლა, „აქტივისტებმა“ არ შემიშვეს და მოხდა დაპირისპირება. ამის შემდეგ ვინიცას პოლიციამ მიმიყვანა თავის ავტობუსთან და მიბრძანა იქ გავჩერებულიყავი. ვეკითხები: „დაპატიმრებული ვარ?“ - "არა". - "მაშ შემიძლია წავიდე?" - "აქ იდექი". ერთ-ერთმა თქვა: „თუ ნაბიჯს გადადგამ, თავში ტყვიას დაგახლი, ზოგადად თქვენ გჭირდებათ ცემა, თორემ ჯერ არ უცემიხართ“. მან ეს სხვა სიტყვებით თქვა, უბრალოდ არ შემიძლია მათი გამეორება.