ეკლესია ნათლისღებას აღნიშნავს
ამ დღეს მორწმუნეები იხსენებენ უფალი იესო ქრისტეს ნათლობას მდინარე იორდანეში მის გამოჩენამდე სახარების საქადაგებლად.
ამ დღესასწაულს ასევე უწოდებენ ღვთის განცხადებას, რადგან იორდანეში ქრისტეს ნათლობის დროს წმინდა სამება განცხადდა ადამიანებისთვის თვალსაჩინო და გასაგები გამოსახულებით: ძე ნათელს იღებდა, სულიწმიდა მტრედის სახით ჩანდა, ხოლო ციდან ისმოდა მამა ღმერთის ხმა.
საეკლესიო ტრადიციის მიხედვით, ნათლისღების დღესასწაულზე, ისევე როგორც ნათლისღების წინა დღეს, სრულდება წყალკურთხევის დიდი რიტუალი (დიდი აიაზმა).
უფლის ნათლობის დღესასწაული არის სახარებისეული მოვლენის გახსენება, როდესაც ქრისტე მივიდა მდინარე იორდანეს ნაპირზე და მონათლა წინასწარმეტყველმა იოანე ნათლისმცემელმა (მათე 3:13–17; მარკოზი 1:9–11; ლუკა). 3:21–22).
სახარების ბერძნულ ტექსტში ნათლობა აღინიშნება სიტყვით βάπτισμα, რაც სიტყვასიტყვით ნიშნავს „წყალში ჩაძირვას“.
იოანე ქადაგებდა იუდეველთა შორის სინანულის ნათლობას ცოდვების მისატევებლად (მარკოზი 1:4): იორდანის უკაცრიელ ნაპირზე იოანე ნათლისმცემელთან მისული ხალხი აღიარებდა თავის ცოდვებს და სიმბოლურად ჩამოირეცხავდა მდინარის წყლით.
როცა უცოდველი ქრისტე მივიდა იოანესთან და ასევე გამოთქვა ნათლობის სურვილი, ნათლისმცემელი განცვიფრდა: მე მმართებს შენგან მონათვლა და შენ მოდინარ ჩემთან? (მათე 3:14) ხოლო იესომ მიუგო და უთხრა: დე, ასე იყოს ახლა, რადგან ჩვენ გვმართებს აღვასრულოთ მთელი სიმართლე. მაშინღა მიუშვა იგი. (მათე 3:15).
ქრისტემ, როგორც კაცმა, უნდა შეასრულოს ებრაული კანონის ყველა დებულება, რათა მისი დაძლევიტ, გადმოსცეს თავისი ახალი მადლის კანონი. იოანეს დამორჩილების გარდა სხვა გზა არ ჰქონდა.
გაიხსნენ ცანი, და სული წმიდა ხორციელი სახით გადმოვიდა მასზე, როგორც მტრედი, და გაისმა ხმა ზეცით, რომელმაც თქვა: შენა ხარ ძე ჩემი საყვარელი, რომელიც შევიტკბე მე (ლუკა 3:22). ამრიგად, მამა ღმერთმა დაამოწმა, რომ იესო არა მხოლოდ ადამიანის ძეა, არამედ ღვთის ძეც. ამგვარად, ქრისტეს ნათლობის დროს წმინდა სამება განცხადდა ადამიანებისთვის თვალსაჩინო და გასაგები გამოსახულებით.
როგორც წმინდა იოანე ოქროპირი განმარტავს, იესო ქრისტეს არ სჭირდებოდა ცოდვების განწმენდა - მას არ ჰქონდა ცოდვები. მაგრამ ის მოვიდა სამყაროში, რათა აეღო ყველა იმ ადამიანის ცოდვები, რომლებიც ცხოვრობდნენ მის მიწიერ ცხოვრებაში და მის შემდეგ, და გამოისყიდა ისინი ჯვარზე ტანჯვით.
წყლის კურთხევა დღესასწაულის ყველაზე გამორჩეული თვისებაა. ეკლესია წინა დღით წყლის კურთხევას აიაზმას (სხვაგვარად ნათლისღების აიაზმას ეძახიან) და თავად ნათლისღების დღეს აგიაზმას, ანუ წმინდა წყალს უწოდებს.
ნათლისღების დღესასწაულზე (ისევე როგორც შობას) მღვდლების სამოსის თეთრი ფერი აიხსნება იმით, რომ ადრეულ ეკლესიას ჰქონდა ჩვეულება ამ დღეებში მოქცეულთა ნათლობისა.
ნათლისღების დღესასწაული მოციქულთა სიცოცხლეშივე დაიწყო. იმ დროს ეს იყო ხანგრძლივი ზეიმი, რომელიც ეძღვნებოდა ღმერთის სამყაროში გამოჩენას, მის შობას და ნათლობას (რაც არსებითად იყო ქრისტეს პირველი გამოჩენა ხალხის დიდ კრებაში).