ბუჩას ხელისუფლებამ მეუ-ს "სამღვდელოებასთან" განიხილა ქალაქში უმე-ის განადგურების გზები
მეუ-ს ,,მღვდლები'' ტრიბუნიდან უხსნიან დეპუტატებს უმე-ს განადგურების გზებს. ფოტო: ФБ-страница Бучанского горсовета
2024 წლის 27 იანვარს ბუჩაში გაიმართა ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების შეხვედრა მეუ-ის „მღვდლებთან“, იუწყება ბუჩას საქალაქო საბჭო საკუთარ ფეისბუქ-გვერდზე.
ღონისძიებას ბუჩას საკრებულოს მდივანი ტარას შაპრავსკი ხელმძღვანელობდა.
ოფიციალურმა პირებმა განაცხადეს, რომ უკვე უმე-ს 9 თემი გადასცეს მეუ-ს და კიდევ 3 "რეგისტრაციის ეტაპზეა".
შეკრების ერთ-ერთი მთავარი საკითხი იყო „მოსკოვის საპატრიარქოს წარმომადგენლების უკანონო რელიგიური საქმიანობა ამ მიწის ნაკვეთებზე, რომელიც არ არის გათვალისწინებული“.
„ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ იმისთვის, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს საქმიანობას ჩვენი მაცხოვრებლებისთვის შედეგები არ მოჰყვეს. ამიტომ, ამისთვის უკვე დასახულია სამომავლო გეგმა“, - აღნიშნა შეხვედრისას ბუჩას საკრებულოს საარქივო განყოფილების ხელმძღვანელმა იგორ ბარტკოვმა.
მჟკ წერდა, რომ პეტრე-პავლობის ეკლესია ბუჩაში ღამით მიითვისეს. ბანდიტებმა შესასვლელი კარები დაზიანეს და ეკლესიაში შევიდნენ. ამავდროულად, ტაძრის 300-მდე მრევლმა გადაწყვიტა უმე-ს წიაღში დარჩენა ჯერ კიდევ 2022 წლის აგვისტოში.