მასკმა ადამიანის ტვინში ჩიპის ჩანერგვის პირველი ოპერაციის შესახებ განაცხადა
28 იანვარს Neuralink-მა პირველად დანერგა ადამიანის ტვინში იმპლანტი, რომელიც საშუალებას გაძლევთ აკონტროლოთ კომპიუტერი ან სხვა მოწყობილობა თქვენი აზრებით, განაცხადა კომპანიის დამფუძნებელმა ელონ მასკმა სოციალურ ქსელ X-ში (ყოფილი Twitter).
„გუშინ [28 იანვარს] პირველმა ადამიანმა ჩაინერგა იმპლანტი Neuralink და თავს კარგად გრძნობს. თავდაპირველი შედეგები აჩვენებს ნერვული შტრიხების პერსპექტიულ აღმოჩენას, ”- წერს ის.
Neuralink-ის პირველმა პროდუქტმა მიიღო სახელწოდება Telepathy (,,ტელეპათია’’). იმპლანტირებული პატარა ჩიპი არსებითად არის მათი ნერვული სისტემის კონტროლის ინტერფეისი; მისი იმპლანტაციის შედეგად ადამიანებს შეეძლებათ აკონტროლონ კომპიუტერის კურსორი ან კლავიატურა აზროვნების ძალით. ჩიპი უმტკივნეულოდ მოთავსდა კანქვეშ, მაგრამ მასკმა არ დააკონკრეტა ზუსტად როგორ ჩატარდა ოპერაცია.
„პირველი მომხმარებლები იქნებიან ისინი, ვისაც კიდურები პარალიზებული აქვთ. წარმოიდგინეთ, რომ სტივენ ჰოკინგს შეეძლო კომუნიკაცია უფრო სწრაფად, ვიდრე სწარფ მბეჭდავს ან აუქციონერს. ეს არის მიზანი“, - თქვა მასკმა. მან სხვა დეტალები არ დააკონკრეტა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2020 წლის აგვისტოში ილონ მასკმა განაცხადა, რომ ღორის ტვინში ელექტრონული მოწყობილობა წარმატებით ჩანერგა.