უმე-თან ერთად უკრაინის ხელისუფლება ჩიხში შევიდა, - ბელორუსი ექსპერტი
ბელორუსმა ექსპერტმა რელიგიის სფეროში ნატალია ვასილიევიჩმა თქვა, რომ უკრაინის ხელისუფლება ჩიხში შევიდა, როდესაც უმე-თან დიალოგის ნაცვლად, მათ წინააღმდეგ რეპრესიების გზა აირჩიეს. ამის შესახებ მან ტელეგრამ-არხზე დაწერა.
„უკრაინის ომის განხილვისას ყოველთვის ჩნდება რელიგიის თავისუფლების დარღვევის თემა ასე თუ ისე. ამას ხელს უწყობს როგორც გავრცელებული ვიდეო, სადაც ეკლესიების მიტაცება ხდება მეუ-ში მათი იძულებით გადაცემის მიზნით, ასევე უმე-ის საერთაშორისო კამპანია თავდაცვისთვის“, - აღნიშნა მან.
ექსპერტის აზრით, "უმე-ის წინააღმდეგ კამპანიამ ძალიან დიდი გამოხმაურება მოიპოვა" და უკრაინის ხელისუფლებას და მეუ-ს წარმომადგენლებს მუდმივად უწევთ საკუთარი თავის გამართლება შემდეგი არგუმენტებით: "თვითონ უმე არის დამნაშავე", "ეს ყველაფერი არის რუსული პროპაგანდა“, „არაფერ მსგავსს არ ვაკეთებთ, უბრალოდ ომში საკუთარ ეროვნულ უსაფრთხოებას ვუზრუნველვყოფთ“, „რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე ბევრად უარესი ,მდგომარეობაა“.
„ამ კამპანიის მხარდაჭერითა და სტიმულირებით მათ თვითონ შეიყვანეს ამ ჩიხში საკუთარი თავი და ახლა ვეღარ ახერხებენ უკან დაბრუნებას და ყველაფრის გამოსწორებას. ამიტომ, უფრო ღრმად შედიან ჩიხში“, - წერს ვასილიევიჩი.
,,იმის ნაცვლად, რომ უზრუნველყონ წესრიგი, როდესაც ეკლესიები გადადიან ერთი იურისდიქციიდან მეორეში, გაანეიტრალონ დაძაბულობა საზოგადოებაში უმე-თან დაკავშირებით, განმუხტონ დაძაბულობა თავად უმე-ის გაზრდილი ზეწოლის, რეპრესიებისა და დისკრიმინაციის გამო, დიალოგის წარმართვის მცდელობა და მოგვარების საერთო გზები ეძებონ რთულ სიტუაციებში, უკრაინის ხელისუფლება მხარს უჭერს უმე-თან დაპირისპირებას“, - წერს თეოლოგი.
გარდა ამისა, ვასილევიჩმა მოითხოვა საერთაშორისო და უკრაინელი ექსპერტების ჯგუფის შეკრება, რომლებიც შეიმუშავებენ „სახელმწიფო პოლიტიკის ჩიხიდან გამოყვანის გზებს რელიგიის თავისუფლების სფეროში“.
„ჩემი შეფასებით, უკრაინაში ვითარება მნიშვნელოვნად გაუარესდა 2023 წლის ოქტომბერ-ნოემბერთან შედარებით, მიუხედავად იმისა, რომ ზეწოლა დაახლოებით იგივე დონეზე დარჩა, პრობლემური კანონი ზოგადად გადაიდო“, - დასძინა მან.