კულტურის სამინისტრომ მოახსენა ამერიკელებს, რომ ლავრა ღიაა კონფესიური დიალოგისთვის
რელიგიური თავისუფლების სამიტის ფარგლებში, რომელიც ტარდება ვაშინგტონში, უკრაინის ხელისუფლებამ მეუ-სთან და უბკე-თან ერთად მოაწყო ომის შედეგად დაზიანებული ეკლესიების ფოტო-გამოფენა და ასევე უთხრა ამერიკელებს, თუ როგორ თავისუფლად შეუძლიათ რელიგიურ ორგანიზაციებს უკრაინაში მოღვაწეობა და რამდენად შეძღუდული არიან რუსეთის ფედერაციაში.
ღონისძიებას სახალხო დეპუტატები ოქსანა სავჩუკი, დავით არახამია, სახელმწიფო სოციალური სამსახურის უფროსი ვიქტორ ელენსკი, მეუ-ს „მღვდელი“ ა.დუდჩენკო, კიევის მთავარი რაბინი იონატან ბენიამინ მარკოვიჩი და სხვები ესწრებოდნენ.
ტრაპეზისა და სხვა ღონისძიებების დროს კიევ-პეჩეკის ლავრის ნაკრძალის წარმომადგენლებმა უთხრეს დამსწრეებს, რომ „უკრაინამ კარგად იცის, რა არის თავდასხმა სულიერებაზე და რწმენაზე, რადგან რუსი ოკუპანტები ყოველდღე ესვრიან ჭურვებს ჩვენს ეკლესიებს და კლავენ ჩვენს მორწმუნეებს“.
„დღეს ლავრა ღიაა რელიგიათშორისი და კულტურათაშორისი დიალოგისთვის“, - მოახსენეს ოფიციალურმა პირებმა ამერიკელ პარტნიორებს. - მიუხედავად იმისა, რომ ჩვენი ეკლესიები იყო და რჩება უკრაინული ლოცვის, სულიერი განკურნებისა და სიძლიერის ადგილად, ჩვენ პატივს ვცემთ ყველა რელიგიისა და კონფესიის წარმომადგენელს. ეს არის თანამედროვე უკრაინის პოლიტიკისა და საზოგადოების ერთ-ერთი მთავარი პრინციპი“.
შეგახსენებთ, რომ სახალხო დეპუტატმა ინა სოვსუნმა განაცხადა, რომ აუცილებელია ამერიკელებს აქტიურად მივაწოდოთ ინფორმაცია, რომ უმე არის ეფესბე-ს ნაწილი.