სოკირიანსა და ლენკოვცში უმე-ის ეკლესიები ერთი და იმავე პირებმა მიიტაცეს - მედია
პეტრე და პავლე მოციქულების სახელობის ტაძრები სოკირიანსა და ლენკოვცში, ჩერნივცის რაიონში, დაიპყრეს მეუ-ს წარმომადგენლებმა, იუწყება ტელეგრამის არხი «Дозор на "Першому Козацькому"».
ჟურნალისტები წერენ, რომ ”6 თებერვალს, მეუ-ს თავდამსხმელთა ჯგუფმა აიღო უმე-ის პეტრ-პავლობის ეკლესია ბუკოვინაში, ქალაქ სოკირიანში”.
„სულიერი ოკუპანტები სალოცავში შეიჭრნენ, მრევლი გააძევეს და ეკლესია გადაკეტეს. 7 თებერვალს უმე-ის მორწმუნეებმა ვეღარ შეძლეს ტაძარში შესვლა, რადგან იქ ჯერ კიდევ რჩებიან მეუ-ს აქტივისტები“, - აცხადებენ ტელეგრამ-არხზე.
მათ წყაროებზე დაყრდნობით, ჟურნალისტებმა განაცხადეს, რომ „ტაძრის ძალისმიერ დაპყრობას ხელმძღვანელობდნენ მეუ-ს კაპელანები რომან გრიშჩუკი და ნაზარ კრასნოდემსკი“ და „მათ მხარს უჭერდნენ დაქირავებული ბოევიკები უსაფრთხოების კომპანიის Tiger-იდან“.
”უკვე 8 თებერვალს, იგივე სულიერი ოკუპანტები უკვე იმყოფებოდნენ ლენკოვცის უმე-ის პეტრე-პავლობის ეკლესიის ზღურბლზე. ტაძრის საკეტები გაჭრეს და შესასვლელი გადაკეტეს, თავს დაესხნენ ტაძრის ერთ ერთ მრევლ ქალბატონს“, - ნათქვამია ანგარიშში.
ჟურნალისტების თქმით, „მეუ-მ ჩამოაყალიბა საკუთარი „მფრინავი რაზმი“, რომელიც ყოველდღე იტაცებს ახალ ეკლესიებს რეგიონის სხვადასხვა ნაწილში“.
ამასთან დაკავშირებით მოუწოდეს ბუკოვინას ყველა მართლმადიდებელ მკვიდრს, მზად იყვნენ თავიანთი სალოცავების დასაცავად.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ბუკოვინას რეგიონში, ქალაქ ლენკოვცში სამხედრო ფორმირებებმა პოლიციის დახმარებით უმე-ის ტაძარი აიღეს, აქაც მრევლს პიზიკურად გაუსწორდნენ.
ასევე, ჩერნივცის რეგიონის სხვა დასახლებაში - ქალაქ სოკირიანში მოხდა უმე-ის ტაძრის ძალისმიერი გზით დაკავება.