ცნობილი გახდა ფილიპოვიჩში უმე-ის ტაძრის ხელში ჩაგდების მცდელობის დეტალები
წმიდა დიდმოწამე დიმიტრი თესალონიკელის სახელობის ტაძრის მოძღვარმა, დეკანოზმა ბორის კოვალჩუკმა ისაუბრა უმე-ის საზოგადოების "გადასვლის" ახალ დეტალებზე.
მღვდლის თქმით, როდესაც შეიტყო სოფლის მაცხოვრებლების დაგეგმილი შეხვედრის შესახებ, რათა დიდმოწამე დიმიტრის სახელობის ტაძარი გადაეყვანათ დუმენკოს სტრუქტურაში, მრევლთან ერთად მივიდა კულტურის სახლში.
„იქ დაგვხვდნენ ჩვენთვის უცნობი ადამიანები, რომლებიც ცარიელ ბლანკებზე ითხოვდნენ ხელის მოწერას. სადაც არ იყო "ქუდი". ჩვენ მივხვდით, რომ ჩვენი ხელმოწერები შეიძლება გამოეყენებინათ საკუთარი მიზნებისთვის, ამიტომ არ დავრეგისტრირდით. არ მივაწოდეთ ჩვენი პირადი ინფორმაცია. კულტურის ცენტრის ეზოში დავრჩით“, - აღნიშნა მღვდელმა.
მან აღნიშნა, რომ კულტურის ცენტრის დარბაზში 6 ადამიანი შევიდა. „ისინი ყველა იდენტიფიცირებულია. ეს ჩვენი სოფლის მაცხოვრებლები არიან“.
მღვდელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „6 ადამიანმა შეადგინა „საზოგადოება“, რომელმაც ხმა მისცა უმე-დან მეუ-ში გადასვლას“.
„შეხვედრაზე მისული დანარჩენი ხალხი ქუჩაში იდგა. პროვოკატორები ამან ძალიან აღაშფოთა. კულტურის ცენტრის შენობაში ჩვენთვის უცნობმა პირებმა არ შეგვიშვეს. იყო ლანძღვა-გინება, იყო შეურაცხყოფა. პოლიციას არ მოუხდენია რეაგირება იმაზე, თუ როგორ გვაყენებდნენ შეურაცხყოფას, უბიძგებდნენ მრევლს და გვამცირებდნენ“, - ამბობს მამა ბორისი.
დასასრულს, პროვოკატორებმა განაცხადეს, რომ 120-მა ადამიანმა ერთხმად დაუჭირა მხარი "მეუ-ში გადასვლას", განაგრძო მან და თქვა, რომ ტაძრის რეალური რელიგიური საზოგადოება არ მიიჩნევს "გადასვლას" ლეგიტიმურად.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პილიპოვიჩში, მეუ-ს სასულიერო პირებმა პროვოკატორები მიიყვანეს უმე-ის ტაძრის "გადასაყვანად".
ჩრდილოეთ ირლანდიაში, რომის კათოლიკე მღვდელი სასტიკად სცემეს მის ბოლო წირვაზე
პოლიციამ ინციდენტს მკვლელობის მცდელობის კვალიფიკაცია მისცა.
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმეთამმართველმა გააკრიტიკა „ეკლესიის რევოლუციონერები“
მიტროპოლიტი ანტონი მიიჩნევს, რომ ასეთ „პროგრესულ განმანათლებლებს“ არა ეკლესიისა და ხალხის მიმართ ნამდვილი ზრუნვა, არამედ მიწიერი იდეოლოგია და პოლიტიკური მიზანშეწონილობა ამოძრავებთ.
მეუ-ს „მღვდელი“ სნაიპერი, ფრონტზე გარდაიცვალა
ვოლიკი მცირე ცეცხლსასროლი იარაღით ბრძოლაში დაიღუპა.
ტერნოპოლის რეგიონში თანამდებობის პირი გაასამართლეს პოჩაევის ლავრისთვის მიწის გადაცემისთვის
ტერნოპოლის რეგიონის თანამდებობის პირს 68 ათასი გრივნა დაეკისრა ჯარიმა პოჩაევის ლავრის უძრავი ქონების უმე-ს მონასტრის სასარგებლოდ რეგისტრაციისთვის.