რომის პაპმა უკრაინას თეთრი დროშის აღმართვისკენ მოუწოდა
რომის პაპმა ფრანცისკემ განაცხადა, რომ უკრაინა აგებს და ამიტომ უნდა აღმართოს თეთრი დროშა და დაიწყოს მოლაპარაკებები რუსეთთან, იუწყება Reuters.
ინტერვიუში პაპს ჰკითხეს მისი პოზიციის შესახებ დებატებში მათ შორის, ვინც ამბობს, რომ უკრაინა უნდა დანებდეს, რადგან მან ვერ შეძლო რუსეთის ძალების მოგერიება და მათ, ვინც ამბობს, რომ ეს დააკანონებს აგრესორის ქმედებებს. კითხვაში გამოყენებულ იქნა ტერმინი „თეთრი დროშა“.
”ეს არის ერთი ინტერპრეტაცია და ეს სიმართლეა,” - თქვა ფრენსისმა ინტერვიუს წინასწარ ჩანაწერში, რომლის სრული ვერსია ეთერში 20 მარტს გამოვა.
”მაგრამ ვფიქრობ, ჭეშმარიტად ძლიერები არიან ისინი, ვინც სიტუაციის დანახვისას ფიქრობენ ხალხზე, ეყოფათ გამბედაობა აღმართონ თეთრი დროშა და დაიწყონ მოლაპარაკებები”, - თქვა ფრენსისმა და დასძინა, რომ მოლაპარაკებები საერთაშორისო ძალების დახმარებით უნდა წარიმართოს.
„მოლაპარაკებები თამამი სიტყვაა. მაგრამ როდესაც ხედავთ, რომ აგებთ, რომ საქმეები არც ისე კარგად მიდის, თქვენ უნდა გქონდეთ გამბედაობა, რომ დაიწყოთ მოლაპარაკებები“, - განაცხადა რომის პაპმა ფრანცისკემ.
„შეიძლება შეგრცხვეთ, მაგრამ კიდევ რამდენ სიცოცხლეს შეიწირავს ეს ომი? დროულად უნდა დაიწყოს მოლაპარაკებები, ვიპოვოთ ქვეყანა, რომელსაც შეუძლია შუამავლის როლი ითამაშოს. – განაცხადა ფრენსისმა და შუამავლ ქვეყნებს შორის თურქეთი მოიხსენია.
”ნუ შეგრცხვებათ მოლაპარაკებების დაწყების, სანამ სიტუაცია გაუარესდება”, - თქვა მან და დასძინა, რომ მზად არის თავად გახდეს შუამავალი.
მჟკ ასევე წერდა, რომ პრეზიდენტის ოფისმა პაპს "პრორუსული" უწოდა და გამორიცხა ვატიკანის მონაწილეობა რუსეთის ფედერაციასთან შუამავლობაში.