დმიტრუკმა შსს-ს ხელმძღვანელს კამნე-კაშირსკში სისხლისღვრის თავიდან აცილებისკენ მოუწოდა
2024 წლის 12 მარტს სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა მიმართა შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელს, იგორ ვლადიმროვიჩ კლიმენკოს, მეუ-ს მიმდევრების მიერ ვოლინში, ქალაქ კამენ-კაშირსკის უმე-ის ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის შობის სახელობის ეკლესიაზე თავდასხმასთან დაკავშირებით.
„მივმართავ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელს, იგორ ვლადიმროვიჩ კლიმენკოს, რომ ახლა ასობით თავდამსხმელი მეუ-ს ორგანიზაციიდან ცდილობს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტაძრის წართმევას. არ დაუშვათ უკანონობა და სისხლისღვრა, ეს თქვენი ძალაა!“ - წერს დეპუტატი ტელეგრამ-არხზე.
მან ასევე მხარი დაუჭირა „ყველას, ვინც მტკიცედ იცავს მართლმადიდებლურ რწმენას“ და „შეგონება უსურვა მდევნელებს“.
როგორც მჟკ წერდა, დილიდან კამნე-კაშირსკის მეუ-ს დამპყრობლები ცდილობენ მართლმადიდებლური ეკლესიის ხელში ჩაგდებას. მათ შეანგრიეს ჭიშკარი, რომელიც პოლიციამ მალევე წაიღო ექსპერტიზაზე და სცადეს ეკლესიაში შეღწევა. მაგრამ ასობით მორწმუნე ლოცვით დადგა თავიანთი სალოცავის დასაცავად.
Тექსტი, რომელიც უნდა ითარგმნოს: ტერნოპოლის ოლქში სასამართლომ განიხილა ჩინოვნიკის საქმე მიწის გადაცემისთვის პოჩაევის ლავრაზე
ტერნოპოლის ოლქის ჩინოვნიკი 68 ათასი გრივნით დააჯარიმეს უძრავი ქონების რეგისტრაციისთვის პოჩაევის ლავრის მონასტრის სასარგებლოდ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისთვის.
თურქეთი პანაგია სუმელაში წირვის ჩატარებას მეორე წელია კრძალავს
დღესასწაული ტრაპიზონის დაცემას ემთხვევა, რომელიც თურქეთში „ოსმალთა გამარჯვებად“ და წირვის აკრძალვის მიზეზად ითვლება.
ამერიკის ეკლესიის ალასკის ეპარქია უკრაინაში მშვიდობისთვის მარხვას აცხადებს
ალასკის მთავარეპისკოპოსმა ალასკაში ტრამპ-პუტინის შეხვედრის წინ სამდღიანი მარხვისა და ლოცვისკენ მოუწოდა.