უუს ჩხრეკას ატარებს უმე-ის იურიდიული თავდაცვის ცენტრში - იურისტი
2024 წლის 12 მარტს უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლებმა ჩხრეკა ჩაატარეს უმე-ის იურიდიული თავდაცვის ცენტრში. ამის შესახებ ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
„დღეს ცნობილი გახდა, რომ ოფისი, სადაც იურიდიული თავდაცვის ცენტრი ფუნქციონირებს, სადაც ის იღებს მოქალაქეებს, სადაც მორიგეობს ადვოკატი და პასუხობს ზარებს,  უუს-ს თანამშრომლებმა ჩხრეკა ჩაატარეს“, - აღნიშნა მან.
ადვოკატმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოქმედი კანონმდებლობის ნორმების შესაბამისად, ადვოკატის ოფიციალურ სამუშაო ადგილზე ჩხრეკა შეიძლება განხორციელდეს მხოლოდ სპეციალური პროცედურის დაცვით, რომელსაც არ იცავდნენ უუს-ს თანამშრომლები. ასეთ ჩხრეკას აუცილებლად უნდა ესწრებოდნენ ადვოკატთა ეროვნული ასოციაციის წარმომადგენლებიც.
”ადვოკატი, რომელიც წარმოადგენს ჩვენი საადვოკატო ოფისის ინტერესებს, მივიდა ადგილზე,” - თქვა მამა ნიკიტამ. ჩვენ ვიმედოვნებთ, რომ უუს-ს თანამშრომლები შეასრულებენ უკრაინის კანონმდებლობის მოთხოვნებს.’’
მისი თქმით, სახელმწიფო ხელისუფლების წარმომადგენლების ასეთი ქმედებები ნიშნავს იმას, რომ მათ „გადაწყვიტეს, ჩაეტარებინათ ღია პოლიტიკური დევნა ყველას მიმართ, ვინც მათ არ აკმაყოფილებთ, ვინც იცავს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების უფლებებს“.
მღვდელმა დასძინა, რომ ”ჩვენ უნდა ვიყოთ გონებრივად მომზადებული ამისათვის და არ დავნებდეთ, დავიცვათ ჭეშმარიტება”.
დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ყველა მორწმუნეს ლოცვით მხარდაჭერისთვის მოუწოდა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 12 მარტს მჟკ-ს თანამშრომლებთან უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის წარმომადგენლები მივიდნენ. მათ ჩამოართვეს კომპიუტერული ტექნიკა და ტელეფონები.
წყარო: ჩერნოვცის პოლიციის მოადგილის წინააღმდეგ დაიწყო სამსახურებრივი გამოძიება
ჩერნოვცებში, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძრის დაკავების დროს, სვიატოსლავ კიშლარმა ხელი შეუწყო მორწმუნეების მიმართ ფიზიკურ ძალადობას.