უმე ატარებს ჩვენს სახელს დროებით, – დუმენკო
«რადიო თავისუფლებასთან» ინტერვიუში მეუ-ს ლიდერმა სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ განაცხადა, რომ უმე-ს ახლო მომავალში აიძულებენ შეცვალოს დასახელება.
«ეს დროებითია. კანონმდებლობის მიხედვით მათ უნდა შიცვალონ სახელწოდება. რათქმაუნდა, სასამართლოს გზით მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება... არსებობს კანონი, თუმცა უმოკლეს ვადაში ისინი იძულებული გახდებიან შეცვალონ სახელწოდება. და ჩვენ იურიდიულად დარეგისტრირებულნი, როგორც მართმადიდებლური ეკლესია უკრაინის, ვართ "უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია"», – თვლის დუმენკო.
მისი აზრით , სწორედ მეუ, რომელიც დარეგისტრირდა 2019 წელს, სახელწოდებით «უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია (მართმადიდებლური ეკლესია უკრაინის)» წარმოადგენს «ნამდვილ უკრაინულ ეკლესიას», ხოლო უმე, შექმნილი 1990 წელს  – მხოლოდ «მხოლოდ დროებით დაეპატრონა ამ სახელს».