უნეტარესმა დიდმარხვის დროს მრევლს სულიერი ღვაწლისკენ მოუწოდა
17 მარტს, შენდობის კვირას, უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ იქადაგა კიევ-პეჩერის ლავრის წმინდა აღაპიტის ეკლესიაში, იუწყება უმე-ის ვებ-გვერდი.
უნეტარესი ციტირებდა მათეს სახარებიდან: ,,ასევე როცა მარხულობთ, ნუ იქნებით მწუხარენი, როგორც თვალთმაქცნი. ვინაიდან ისინი იმწუხრებენ სახეებს, რათა ადამიანებს მარხულებად აჩვენონ თავი. ჭეშმარიტად გეუბნებით თქვენ: მათ უკვე მიიღეს თავიანთი საზღაური. ხოლო შენ, როცა მარხულობ, იცხე თავზე და დაიბანე პირი, რათა ადამიანებს კი არ ეჩვენო მარხულად, არამედ დაფარულში მყოფ შენს მამას. და შენი მამა, რომელიც ხედავს დაფარულში, ცხადად მოგიზღავს (მათე 6, 16-18)“ - ამ სიტყვებით შეგვაგონებს წმიდა ეკლესია დიდი მარხვისთვის, ხაზგასმით აღნიშნა მისმა უნეტარესმა.
უზენაესმა იერარქმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ადამიანმა უნდა შეასრულოს თავისი საქმეები ისე, რომ ისინი მხოლოდ ღმერთისთვის იყოს ცნობილი.
„როდესაც თავს ვიკავებთ საკვებისგან, ქედს ვიხრით, დავდივართ ეკლესიაში, მაშინ უნდა მოვიქცეთ მოკრძალებულად, არა იმისთვის, რომ ვაჩვენოთ, რომ კეთილი და მართალი ვართ, არამედ იმისთვის, რომ  დავმალოთ. ღმერთს უყვარს, როცა ადამიანი თავის საქმეს ახორციელებს არა ამაოების გულისთვის, არამედ ღვთის დიდების გულისთვის. შემდეგ კი ღმერთი გვაჯილდოებს ამისთვის“, - აღნიშნა უმე-ის წინამძღვარმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, შენდობის კვირას მისმა უნეტარესმა ლავრაში აღავლინა ლიტურგია.
მიტროპოლიტი ტიხიკი - კვიპროსის სინოდს: მე ვრჩები პაფოსის არქიეპისკოპოსად
მღვდელმთავარმა კონსტანტინოპოლში აპელაცია შეიტანა და თხოვს ნებართვას ღვთისმსახურებების აღსრულებაზე ერთთვიანი შესვენების შემდეგ.
დონალდ ტრამპმა სირიაში ტერორისტული თავდასხმის ფაქტზე მწუხარება გამოთქვა
ტრამპის სპეციალურმა წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ აშშ-ის ხელისუფლება კვლავაც „სირიის მთავრობის გვერდით დგას მათ წინააღმდეგ ბრძოლაში, ვინც ქვეყანაში არასტაბილურობისა და შიშის დათესვას ცდილობს“.