დნეპერში უმე-ის ტაძარი დაბომბვის შედეგად დაზიანდა
2024 წლის 22 მარტს, რუსული ჯარების მიერ დნეპრის დაბომბვის შემდეგ, დაზიანდა დასავლეთ რაიონში მდებარე მართალი სიმეონის სახელობის ეკლესია, იტყობინება უმე-ის დნეპროპეტროვსკის ეპარქიის პრესსამსახური.
აფეთქების ტალღისგან ტაძარში კედლიდან წმინდა ხატები ჩამოვარდა და ჯვარი დაზიანდა.
ეკლესია საცხოვრებელ უბანში მდებარეობს, სადაც ადგილობრივი ადმინისტრაციის ინფორმაციით, სარაკეტო იერიშის შედეგად 10 მრავალსართულიანი შენობა დაზიანდა.
გავრცელებული ინფორმაციით, რუსეთის მიერ დილის დაბომბვის შედეგად დაზიანდა ენერგეტიკული ობიექტები დნეპერის, კრივოი როგის, პავლოგრადისა და კამენსკის რაიონებში. აფეთქების ტალღის შედეგად ჩაიმსხვრა საცხოვრებელი სახლის ფანჯრები.
როგორც მჟკ წერს, ხმელნიცკის ეპისკოპოსმა სამძიმარი გამოუცხადა რუსული დაბომბვის შედეგად დაღუპულთა ოჯახებს.