გაეროში მართლმადიდებელი ჟურნალისტების დაპატიმრებაზე განაცხადეს
2024 წლის 2 აპრილს, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს 55-ე სესიაზე, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლებმა მოუწოდეს საერთაშორისო საზოგადოებას დაიცვან ჟურნალისტებისა და ადვოკატების უფლებები, რომლებიც აქვეყნებენ ინფორმაციას უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის შესახებ. ამის შესახებ უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ადვოკატირების“ ვებგვერდი იტყობინება.
მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ (სნიგირევმა) და უმე-ს ადვოკატმა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ისაუბრეს ადამიანის უფლებათა საბჭოში, სადაც განიხილებოდა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის და ონლაინ გამოცემა ,,პერში კაზაცკი’’-ს სამი ჟურნალისტის დაკავებაზე, ასევე უმე-ს იურისტების სამუშაო ადგილებზე ჩატარებულ ჩხრეკაზე.
ეს მოვლენები 2024 წლის 12 მარტს მოხდა. ჟურნალისტებს პროფესიულ საქმიანობასთან დაკავშირებულ დანაშაულში ედებათ ბრალი. უმე-ის წარმომადგენლებმა ხაზგასმით აღნიშნეს, რომ ხელისუფლების ეს ქმედებები მიზნად ისახავს ქვეყანაში სიტყვის თავისუფლების რეალურად აღკვეთას.
,,მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის და ონლაინ გამოცემა ,,პერში კაზაცკი’’-ს სამი ჟურნალისტის, ასევე უმე-ს სასულიერო პირის მამა სერგეი ჩერტილინის დაკავება 2024 წლის 12 მარტს, ისევე როგორც ამ პუბლიკაციების კიდევ ათეული თანამშრომლისთვის დანაშაულში ეჭვმიტანილის ცნობის გადაცემა საშუალებას გვაძლევს დავასკვნათ, რომ უკრაინაში ხდება დამოუკიდებელი მედიის ეფექტური ლიკვიდაციის მცდელობა, რომელიც მოწმობს უმე-ს მორწმუნეთა უფლებების დარღვევას. რაც თავის მხრივ საერთაშორისო თანამეგობრობას აძლევს შესაძლებლობას დაამტკიცოს ადამიანის უფლებების დარღვევის ფაქტები“, - ნათქვამია განცხადებაში.
უმე-ის წარმომადგენლებმა, როგორც საერთაშორისო ადამიანის უფლებათა ასოციაციის „ეკლესია ქსენოფობიისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“ წევრებმა, მოუწოდეს საერთაშორისო საზოგადოებას მიიღოს ზომები დაკავებული ჟურნალისტების უფლებების დასაცავად.
„ადამიანთა დაკავება მხოლოდ მათ მიმართ გამოყენებული აღკვეთის ღონისძიების საფუძველზე - უკრაინულ რეალობაში სახელმწიფოს საშუალებას აძლევს, ჟურნალისტები დააპატიმრონ იმდენი ხნით, რამდენსაც მოისურვებენ, არსებითი განხილვის გარეშე, კერძოდ, სასამართლოსთვის და საზოგადოებისთვის ბრალის დამადასტურებელი მტკიცებულებების სრული სპექტრის გაცნობის გარეშე, რომელიც ადასტურებს მათ ბრალეულობას და ამ ხალხს ართმევს სასამართლო დაცვის უფლებას“, - განმარტავენ უფლებადამცველებმა.
მათ პირობა დადეს, რომ ხელს შეუწყობენ ამ საქმეების მაქსიმალურ საჯარო და საერთაშორისო ხილვადობას და ორგანიზებას გაუკეთებენ საერთაშორისო სამართლებრივ მხარდაჭერას რელიგიური მრწამსის და პროფესიული საქმიანობის გამო დაზარალებული ადამიანების დასაცავად.
ადვოკატი მამა ნიკიტამ ასევე აღნიშნავს, რომ ჟურნალისტების დაკავების პარალელურად, უკანონო ჩხრეკა ჩატარდა მათ სამუშაო ადგილებზე, მათ შორის „უმე-ის სამართლებრივი დაცვის ცენტრში“, რომელიც მოეწყო მორწმუნეებისა და რელიგიური ორგანიზაციებისთვის იურიდიული დახმარების გაწევის მიზნით.
„ყველა ეს ქმედება ერთად ადასტურებს, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ გადაწყვიტა თავი დაეღწია უფლებადამცველებისა და ჟურნალისტებისგან, რომლებიც აქვეყნებენ მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის ფაქტებს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც უკრაინაში დევნიან ჟურნალისტებსა და იურისტებს, რომლებიც აქვეყნებენ ინფორმაციას უმე-ის მორწმუნეთა უფლებების დარღვევის შესახებ.
ცნობილია, რომ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო ასოციაციის წევრები „ეკლესია ქსენოფობიისა და დისკრიმინაციის წინააღმდეგ“, რომელშიც შედიან ადგილობრივი ეკლესიების იერარქები სხვადასხვა ქვეყნიდან, უფლებადამცველები და ჟურნალისტები, ხელს შეუწყობენ ამ შემთხვევების მაქსიმალურ საჯარო და საერთაშორისო გახმაურებას.
ისინი ორგანიზებას უწევენ საერთაშორისო სამართლებრივ მხარდაჭერას ადამიანების - ახალი სინდისის პატიმრების, რელიგიური მრწამსის და პროფესიონალური ჟურნალისტური და ადამიანის უფლებების დაცვის მსხვერპლთა დასაცავად.
როგორც მჟკ წერს, დაკავებულ მართლმადიდებელ ჟურნალისტებს სამუდამო პატიმრობა ემუქრებათ. რატომ ასამართლებენ მათ?