უმე-ის სსუგ-ის უფროსის მოადგილე, დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი გაჩხრიკეს
12 აპრილის დილით, უუს ჩხრეკის ორდერით მივიდა  უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების განყოფილების უფროსის მოადგილესთან, დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩთან. ამის შესახებ Оперативний ЗСУ Telegram-არხი იტყობინება.
ეს ინფორმაცია მჟკ-ს წყაროებმა დაადასტურეს. ცნობილია, რომ ორი დღის წინ მამა ნიკოლაი ევროპის ეკლესიების კონფერენციის წარმომადგენლებს ესაუბრა, რომელთა შორის იყვნენ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს წარმომადგენლები. ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოს (ეროსუს) მტკიცების საპირისპიროდ, რომ ყველა რელიგიური სტრუქტურა მხარს უჭერს ხელისუფლების საკანონმდებლო ინიციატივებს, უმე-ის სპიკერმა განუცხადა ევროპელებს, რომ კანონი 8371 დისკრიმინაციას უწევს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას და ამ კანონპროექტს მხარს არ უჭერს.
ამ დროისთვის უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურს არ გაუკეთებია განცხადება იმის შესახებ, თუ რაშია ეჭვმიტანილი უმე-ს მღვდელი.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე დეკანოზმა ნიკოლაი დანილევიჩმა უარყო მეუ-ს სპიკერის ევსტრატი ზორის განცხადება იმის შესახებ, რომ უმე-ში, სავარაუდოდ, "არ ჩათვალეს საჭიროდ" შეეყვანათ თავისი "შესაბამისი დონის" წარმომადგენელი სრულიად უკრაინის საბჭოს დელეგაციაში ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების ვიზიტში აშშ-ში.