ლავრას ნაკრძალის დირექტორი ეროვნული სიწმინდეების შესახებ კანონის ინიციატორია
ეროვნული ნაკრძალის "კიევო-პეჩერის ლავრას" დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ  Радио Культура-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა, რომ მისთვის მნიშვნელოვანია, კიევ-პეჩერის ლავრა არ გადაიქცეს მუზეუმად, სადაც ლამაზად არის გამოფენილი ექსპონატები, აუცილებელია, რომ სალოცავი გამოცოცხლდეს.
მან განაცხადა, რომ სახელმწიფო მოძებნის მექანიზმს ისტორიული, კულტურული და სამუზეუმო კომპონენტების მონასტრის საქმიანობასთან გაერთიანების მიზნით.
„ჩვენი ერთ-ერთი იდეაა კანონი ეროვნული სიწმინდეების შესახებ, რომელიც უზრუნველყოფს გარკვეულ მექანიზმს მთავრობის მართვისა და მსგავსი ობიექტების რეგულირებისთვის“, - თქვა ოსტაპენკომ. ნაკრძალის დირექტორს არ განუმარტა ამ კანონის არსი.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურის სამინისტროს კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტის დირექტორმა, კიევ-პეჩერის ლავრის ობიექტების სახელმწიფოსთვის გადაცემის კომისიის ხელმძღვანელმა, მარიანა ტომინმა თქვა, რომ მოხდება კიევ-პეჩერსკის ბერების სიწმინდეების „ინვენტარიზაცია“.