უუს-ს თანამშრომლებმა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენი დააკავეს
2024 წლის 24 აპრილს უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლები სვიატოგორსკის ლავრაში მივიდნენ და ჩხრეკა ჩაატარეს.
მჟკ-ს წყაროების ინფორმაციით, სვიატოგორსკის ლავრაში უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლების მიერ ტარდება ჩხრეკა.
ამ მომენტისთვის მონასტერი ბლოკირებულია, მორწმუნეებს შიგნით არ უშვებენ. მონასტრის ადგილნაცვალი, სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენი ძალოვნებმა დააკავეს და სლავიანსკში წაიყვანეს.
წყარო მჟკ-ს ჟურნალისტებს უყვებოდა, რომ სლავიანსკში მიტროპოლიტი არსენი წაიყვანეს დაკითხვაზე, საიდანაც მას გადაიყვანენ დნეპრში სასამართლოს განაჩენის გამოსატანად.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2023 წლის 23 სექტემბერს პოლიციამ და უუს-მა დაბლოკეს მომლოცველების ავტობუსები და ავტომობილები, რომლებიც სვიატოგორსკის ლავრაში მიდიოდნენ, დონეცის წმინდა მთებში გაბრწყინებულ ღირს მამათა კრების დღესასწაულზე.