უმე-ს მორწმუნეთა მიმართვას ეს ხელისუფლება არ განიხილავს, - დეპუტატი
ახლანდელი ხელისუფლება არანაირად არ რეაგირებს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა მიმართვაზე პრეზიდენტ ვლადიმერ ზელენსკისადმი, თვლის უმაღლესი რადის დეპუტატი ოპოზიციური პარტიიდან „სიცოცხლისთვის“ ნესტორ შუფრიჩი.
«Перши Козацьки»-ს ჟურნალისტის კითხვაზე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა აქციის შედეგებზე, რომ ხელისუფლების ყურადღება მიაქციონ კანონიკურ ეკლესიაზე დევნას, დეპუტატმა უპასუხა: „დარწმუნებული ვარ, რომ ამ ხელისუფლების დროს არავითარი შედეგი არ იქნება“.
შუფრიჩის კოლეგამ, დეპუტატმა ნიკოლაო სკორიკმა, თავის მხრივ, განაცხადა, რომ საკითხის განხილვის დროს პარლამენტში ფრაქცია მხარს დაუჭერს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას. „ჩვენ აგრეთვე არ ვიწონებთ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ობიექტების რეიდერული მიტაცების მცდელობებს სხვა კონფესიების მხრიდან და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდელმსახურებზე ზეწოლას“, - განაცხადა დეპუტატმა.
მანამდე რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა, პატრიარქმა კირილემ განაცხადა, რომ საეკლესიო განხეთქილება უკრაინაში - ეს შეგნებულად პროვოცირებული კონფლიქტია.