იერუსალიმის ქრისტეს აღდგომის ტაძარში წმინდა ცეცხლი გადმოვიდა
2024 წლის 4 მაისს, კიევის დროით 14:14 საათზე, ქრისტეს აღდგომის ტაძარში იერუსალიმის წმიდა საფლავის თავზე წმინდა ცეცხლი გადმოვიდა. სატელევიზიო ტრანსლირება YouTube-ის არხმა «Свідок» განახორციელა.
ცერემონიას, რომლის დროსაც წმინდა ცეცხლი გადმოვიდა, იერუსალიმის პატრიარქი თეოფილოს III ხელმძღვანელობდა.
ჯერ პატრიარქმა თეოფილემ, სამღვდელოებასთან და მორწმუნეებთან ერთად, სამჯერ შემოუარა ედიკულეს ჯვრის მსვლელობით. ამის შემდეგ, მხოლოდ კასოში შემოსილმა, ჩამქრალი სანთლებით და ყოველგვარი საშუალების გარეშე, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს ეჭვი წმინდა ცეცხლის მიწიერი წარმოშობის შესახებ, შევიდა საფლავში და ილოცა.
თუ ცეცხლი გადმოვა, ჩვენ გვესმის, რომ უფალმა მოგვცა მონანიებისა და გამოსწორების შანსი.
წმინდა ცეცხლის დაღმართის კადრები:
გადაცემის ჩანაწერი:
როგორც მჟკ წერს, წმინდა ცეცხლის გადმოსვლის ცერემონიაში მონაწილეობდნენ მომლოცველები უკრაინიდან.
წელს, სამხედრო ოპერაციების გამო, ჩვეულებრივზე ნაკლები მომლოცველი იყო. ცერემონიაში მონაწილეობის მისაღებად ტაძრის შენობაში შესვლა შეეძლო მხოლოდ იმ პირებს, რომლებმაც მიიღეს შესაბამისი ნებართვა.
ისრაელის პოლიციის სპიკერის, მიხაილ ზინგერმანის განცხადებით, ტერორისტული თავდასხმების საფრთხესთან დაკავშირებით მიღებული იქნა „უსაფრთხოების უპრეცედენტო ზომები“.