არაბინარულმა მონაწილემ ირლანდიიდან ევროვიზიაზე სატანიზმის სეანსი ჩაატარა
ირლანდიის წარმომადგენლებმა შვედეთში ევროვიზიაზე არაბინარული (ვინც თავს არ თვლის არც ქალად, არც კაცად - რედ.) ჯგუფი Bambie Thug-ის შემადგენლობაში შეასრულეს ნომერი, სანთლების წრეში ხელახლა შექმნეს სეანსის ატმოსფერო ბოროტი სულების მოხმობით და ბოლოს შეასრულეს ,,ეშმაკთან’’ ცეკვა.
ჯერ მონაწილე სცენაზე გამოჩნდა შავი ბუმბულებიანი გრანჟის კაბით, ჯადოქარ Bambie-ს თავზე მუქი რქები ჰქონდა. სპექტაკლის დროს სცენაზე ნამდვილი „სატანიზმი“ ტრიალებდა: Bambie Thug სანთლებს ანთებდა პენტაგრამის გარშემო და ცეკვავდა „ეშმაკთან“.
„მაყურებელი კიდევ უფრო გაოგნებული იყო იმით, თუ როგორ შემოაძრო „ეშმაკმა“ შუა სპექტაკლში შემსრულებლებს ტანსაცმელი და სცენაზე მხოლოდ საცვლების ამარა დარჩნენ. სპექტაკლის დასასრულს Bambie Thug ჯადოსნობით მოათვინიერა "ეშმაკი", - ასეთ კომენტარს აკეთებს მედია ნომერზე.
შემსრულებელი თავს არაბინარულად მიიჩნევს. როგორც ირლანდიის წარმომადგენელი აღნიშნავს, სიმღერა საუბრობს იმ განცდაზე, როცა ვინმეს პოტენციალი შეუმჩნეველი რჩება და ასევე არის ოდა ლგბტ თემისთვის.
ირლანდიელმა ევროვიზიის კომენტატორმა მარტი უელანმა თქვა: „ბანდიტმა ბამბიმ შესანიშნავად აჩვენა ქორეოგრაფიული ნომერი, რომელიც აერთიანებდა საშიშროებას, მელოდიასა და ბნელ ხელოვნებას და დასრულდა მოწოდებით „დავაგვირგვინოთ ჯადოქარი!“
”მე უბრალოდ ორად ვიყოფი. ჩემი სული ტოვებს ჩემს სხეულს. მე ძალიან ვამაყობ ამით.
წარმოუდგენელია, რომ ფინალში გავედით. ჩვენი ქვეყანა ამას 2018 წლიდან ვერ ახერხებს. მე ვარ პირველი არაბინარული შემსრულებელი, რომელიც ირლანდიის ფინალში გავიდა. დიახ, შევხვდებით შაბათს!” - თქვა თავად მონაწილემ.
არტისტებს ფინალში გასვლა ირლანდიის პრემიერ-მინისტრმა საიმონ ჰარისმა მიულოცა. მან სოციალურ ქსელ X-ზე დაწერა: „გილოცავ Bambie Thug, რომელიც ევროვიზიის ფინალში გასვლას. Bambie იქნება პირველი ირლანდიელი მსახიობი, რომელიც მიიღებს მონაწილეობას ევროვიზიის ფინალში 2018 წლის შემდეგ!”
Eurovision.TV-ის ცნობით, Bambie Thug არღვევს გენდერულ და სოციალურ-პოლიტიკურ სტერეოტიპებს.
პირველ ნახევარფინალამდე ირლანდიას მეხუთე ადგილის დაკავებას უწინასწარმეტყველებდნენ, მაგრამ გამოსვლის შემდეგ გამარჯვების შანსები გაიზარდა. ახლა შემსრულებლები მეოთხე ადგილზე არიან გამარჯვების 5%-იანი შანსებით.