ამერიკელმა სენატორმა უთხრა პრანკერებს, რატომ არ უნდა იდევნებოდეს უმე
ამერიკელმა სენატორმა და აშშ-ს ელჩმა საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების საკითხებში სემ ბრაუნბეკმა პრანკსტერთან საუბარში, რომელმაც თავი ევროსოლიდარობის ლიდერი პეტრო პოროშენკო წარმოადგინა, განიხილეს უკრაინის ეკლესიის საკითხი.
პრანკერის კითხვაზე, თუ როგორ უყურებენ რელიგიურ კრიზისს უკრაინის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები, რომლებიც შეერთებულ შტატებში ჩავიდნენ საერთაშორისო რელიგიური თავისუფლების სამიტზე, სემ ბრაუნბეკმა უპასუხა, რომ ეკლესიების დახურვა მხოლოდ გააუარესებს სიტუაციას.
„ისინი (უკრაინის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები - ედ) შეშფოთებულნი არიან, რომ არ გააკეთოთ ის, რამაც შეიძლება გააღვივოს ეს შეშფოთება, მაგალითად, ლავრის დახურვა ან მოსკოვის საპატრიარქოსთან დაკავშირებული ეკლესიების დახურვა, ეს მხოლოდ ამძიმებს სიტუაციას. უბრალოდ არ მიანიჭოთ მოსკოვს ეს მოლაპარაკების უპირატესობა და არგუმენტი, როდესაც მათ შეუძლიათ განაცხადონ, რომ უკრაინა დევნის მორწმუნეებს თავის ქვეყანაში“, - უთხრა ბრაუნბეკმა ყალბ პოროშენკოს. – ლავრა ღია უნდა დატოვოთ და ყურადღებით დააკვირდეთ მას. ეს არის მართლმადიდებლობის დედა ეკლესია. აქედან დაიწყო ყველაფერი. და თქვენ რუსებს დიდ შანსს მისცემთ, თუ დახურავთ, მე უბრალოდ თვალს ვადევნებდი, მაგრამ არ დავხურავდი“.
პეტრო პოროშენკოს სახელით პრანკტერის გაღიზიანებამ, რომ უმე-ის მღვდლებს კავშირი აქვთ რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან, ბრაუნბეკმა გააფრთხილა იგი:
”თუ ისინი სჩადიან მოღალატურ ქმედებებს, უნდა დააპატიმრონ”, - თქვა ბრაუნბეკმა, მაგრამ მაშინვე გადათქვა. ”მე მათ არ დავაპატიმრებდი მხოლოდ იმიტომ, რომ მათ აქვთ ეს კავშირი.” ვფიქრობ, თუ ამას გააკეთებთ, მოსკოვს რელიგიურ იმპულსს მიანიჭებთ, გააგრძელოს ომი უკრაინის წინააღმდეგ. რუსეთის მართლმადიდებლურ ეკლესიებს ახლა არ დავხურავდი, რომ არ ყოფილიყვნენ მოღალატეები “, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, აშშ-ს რელიგიის თავისუფლების კომისიამ მიმართა სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურს უმე-თან არსებული ვითარების გამო.
მედიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ პოჩაევში უკრაინის შეიარაღებული ძალების მებრძოლების შესახებ ჩანაწერები უფასოდ მიიღება
«Телეგрафი» გამოაქვეყნა რეპორტაჟი პოჩაევის ლავრიდან.
КДА-ს პროფესორმა მონაწილეობა მიიღო ფორუმში გერმანიაში თემაზე ომი და თეოლოგია
კონფერენციის მუშაობაში მონაწილეობდნენ თეოლოგები და რელიგიის მეცნიერები გერმანიიდან, ავსტრიიდან, არგენტინიდან, ბრაზილიიდან, განადან, ინდოეთიდან, კონგოდან, კოტ-დ'ივუარიდან, ნიგერიიდან, პერუდან, ჩადიდან, ჩილედან, იაპონიიდან.