რუსეთის მუსულმანები უჩივლებენ ფანარიონთან რმე-ს ეპისკოპოსს
"ყარაჩაის ხალხთა კონგრესის" წარმოამდგენლებმა განაცხადეს, რომ უჩივლებენ კონსტანტინოპოლის პატრიარქთან პიატიგორკისა და ჩერქეზეთის ეპისკოპოს თეოფილაქტეს(კურიანოვი), იუწყება გამომცემლობა «TRT на русском".
მუსულმანები თვლიან, რომ ეპარქიის ქმედებები, რომელსაც ხელმძღვანელობს არქიეპისკოპოსი, ანუ მართლმადიდებლური ღვთისმსახურებები, შეურაცხყოფს "მუსულმანი ხალხების გრძნობებს" და მიყავს მართლმადიდებელი ალანური ტაძრების ნგრევისაკენ, რომლებიც ყარაჩაი-ჩერქეზეთის მუსულმანებმა გამოაცხადეს თავის "მემკვიდრეობად".
ამასთან დაკავშირებით "საზოგადოების წარმომადგენლები, რომლების სწუხან ტაძრების მდგომარეობაზე", მიმართეს რფ-ის პროკურატურას და პატრიარქ კირილს საჩივრით ადგილობრივ არქიეპისკოპოსზე.
"ყარაჩაის ხალხთა კონგრესის" ერთ-ერთმა ლიდერმა კადი-ხაჯი ხალკეჩოვმა განაცხადა, რომ "ის, რასაც ისინი იქ აკეთებენ (ანუ ატარებენ მართლმადიდებლურ ღვთისმსახურებას-რედ.)- ეს ვანდალიზმია", რადგანაც ეპარქიის წარმომადგენლებმა "შეცვალეს ალანური ჯვარი მართლმადიდებლურით, და გვერდით კიდევ დაკიდეს ზარი", და აღნიშნა, რო 90-იან წლებში რელიგიურ ნიადაგზე ყარაჩაი-ჩერქეზეთში სისხლისღვრა მოხდა.
მუსულმანებმა მოითხოვეს შეწყდეს მართლმადიდებლური მსახურებები ტაძრებში და აღუთქვეს დააყენონ "ალანურ ტაძრებზე მოხალისეებისაგან შემდგარი სახალხო კონტროლი, თუ არ შეწყდება პროვოკაციები და კანონმდებლობის დარღვევა რელიგიური მსახურების ჩატარების სახით არქიეპისკოპოს თეოფილაქტესა და სხვა პირების მხრიდან".
მათ მოსთხოვეს პატრიარქ კირილეს "გაიწვიოს პიატიგორსკისა და ჩერქეზეთის არქიეპისკოპოსი თეოფილაქტე, რომლის ქმედებები იწვევენ ტაძრების განადგურებას, რომლებიც წარმოადგენენ ფედერალური და მსოფლიო მნიშვნელობის კულტურულ მემკვიდრეობის უძველეს ძეგლებს " .
წინააღმდეგ შემთხვევაში, განაცხადეს მუსულმანური "კონგრესის" წარმომადგენლებმა, ისინი იძულებული გახდებიან მიმართონ "კონსტანტინოპოლის მართლმადიდებლური ეკლესიის წინამძღვრის, არქიეპისკოპოსებს კონსტანტინოპოლის-ახალი რომის, მსოფლიო პატრიაქის კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პატრიარქი ბართლომე I " სახელზე, "გაერკვიოს არსებულ ვითარებაში" და "არქიეპისკოპოს თეოფილაქტეს აგრესიულ ქმედებებში".