ჩერკასის სასამართლოსთან პროვოკატორებმა ხატმწერ ქალს ხელი მოსტეხეს
2024 წლის 6 ივნისს, ჩერკასში, „აქტივისტებმა“ სასამართლოს შენობასთან პროვოკაცია მოაწყვეს. ფოტო: Черкасская епархия
ჩერკასიში, 2024 წლის 6 ივნისს, რადიკალურ „აქტივისტთა“ ჯგუფმა მოაწყო მორიგი პროვოკაცია სოსნოვსკის სასამართლოს შენობის წინ, სადაც იმართებოდა მოსმენა ჩერკასისა და კანივის მიტროპოლიტ თეოდოსის საქმეზე „მორწმუნეების გრძნობების შეურაცხყოფაზე’’. პროვოკატორებმა საკათედრო ტაძრის ერთ-ერთ მრევლს ისე უბიძგეს, რომ მან დაცემისას ხელი მოიტეხა. ამის შესახებ ჩერკასიის ეპარქიაში განაცხადეს.
„აქტივისტები“, შეურაცხმყოფელი პლაკატებისა და ლოზუნგების გარდა, იყენებდნენ სამოსს ღვთისმგმობელი გამოსახულებებითა და წარწერებით. ისინი ცდილობდნენ მიტროპოლიტის მხარდასაჭერად მისული მორწმუნეების პროვოცირებას, შეურაცჰყოფდნენ, პლაკატებს თავში ურტყამდნენ.
სამართალდამცავები, როგორც ეპარქიაში აცხადებენ, არ ერეოდნენ მომხდარში და არ იცავდნენ მორწმუნეებს ხულიგნებისგან. შედეგად, ტაძრის ერთ-ერთ მრევლს, ხატმწერ ნადეჟდა ჩერნიავსკაიას, აგრესიულმა რადიკალებმა ხელი მოსტეხეს.
„სასამართლოში შეკრებილი მართლმადიდებელი მორწმუნეების მიმართ აგრესიისა და სიძულვილის გამო, პროვოკატორებმა საკათედრო ტაძრის ერთ-ერთი მრევლს უბიძგეს, რომელმაც ხელის მოტეხილობა მიიღო“, - ნათქვამია მოხსენებაში.
როგორც ეპარქიის პრესსამსახურში აღნიშნეს, უმე-ის მრევლი იყო ჩერკასის მთავარანგელოზ მიქაელის საკათედრო ტაძრის ერთ-ერთი არქიტექტორი.
”ათწლეულების განმავლობაში იგი ქმნიდა ეკლესიების ესკიზებს, რომელთაგან ბევრი ახლა ამშვენებს ჩერკასის რეგიონს. როგორც ეპარქიის ხატწერის სკოლის უფროსი მასწავლებელი, ათწლეულების მანძილზე ათობით მოსწავლეს შეასწავლა ხატწერის ხელოვნება. ნადეჟდამ ასობით ხატი სწორედ იმ ხელით დახატა, რომელიც დღეს „აქტივისტებმა“ დაუზიანეს, დასძინა უმე-ის ეპარქიამ.
დაზარალებული სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანეს, მან განცხადება დაწერა პოლიციაში, თუმცა, ჩერკასის ეპარქიის განცხადებით, საქმის სამართლიანი გამოძიების შანსი არ არსებობს.
„დღეს მხოლოდ უმე-ის მორწმუნე შეიძლება იყოს ნაცემი, დამცირებული და ამავე დროს გასამართლებული“, - ასკვნის ჩერკასის ეპარქია.