პირეელი მიტროპოლიტი სერაფიმე: ომი გაგრძელდება ისტორიის ბოლომდე
2024 წლის 9 ივნისს, ბერძნული მართლმადიდებლური ეკლესიის პირეოსის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ განაცხადა, რომ „ომი გაგრძელდება ისტორიის ბოლომდე“, იუწყება Romfea.
საკვირაო ქადაგებისას, ქრისტეს მიერ შესრულებულ ბრმათა განკურნებაზე მსჯელობისას, მიტროპოლიტმა სერაფიმემ აღნიშნა, რომ „დღეს გავიგეთ იესო ქრისტეს სახარების წინააღმდეგ მარადიული ბრძოლის შესახებ“.
„მსოფლიოსა და ეშმაკის დიდი სიძულვილი ეწინააღმდეგება ხსნას და ღმერთთან ზიარებას და სიცოცხლის შემოქმედთან ერთობას“, - თქვა მან და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „რწმენის ყველა მდევნელი, ფარისევლები, რომლებიც დროდადრო ჩნდებიან, ხორცშესხმული იყო ადამიანებში. “
მან თქვა, რომ ფარისევლებს არ სურდათ ბრმის განკურნების სასწაულის მიღება, „რადგან არ სურდათ ღმერთის მიღება“.
„ეს ხდება ახლა და ყოველთვის. ადამიანებს არ აქვთ ცხოვრებისეული ინტერპრეტაციის ლოგიკური არგუმენტები და უარყოფენ მას სწორედ სიცოცხლის შემოქმედის მიმართ სიძულვილის გამო“, - ამბობს მიტროპოლიტი სერაფიმე.
მისი თქმით, „ომი გრძელდება და გაგრძელდება ისტორიის ბოლომდე, მაგრამ ჩვენ გვყავს ღვთისმშობელი მფარველი, თავშესაფარი და ძალა და მივმართავთ მას, რომ მიგვიყვანს თავის ძესთან და მოგვცეს ზიარება ზეცასთან, როგორც აქ, დედამიწაზე და უსასრულო მარადისობაში“.