მე-5 საუკუნის სახარების ხელნაწერი აუქციონზე 1,5 მილიონ ევროდ გაიყიდა
ქართველმა მილიარდერმა ბიძინა ივანიშვილმა, მმართველი პარტია „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარემ, ლონდონში კრისტის აუქციონზე 1,5 მილიონ ფუნტად შეიძინა V-VII საუკუნეების სახარების ხელნაწერი.
აუქციონის ვებგვერდზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, მე-10 საუკუნის ქართველი ბერის იოანე-ზოსიმეს ხელნაწერი, რომელიც დაფუძნებულია V-VII საუკუნეების წმინდა წერილის ტექსტზე, 1,25 მილიონ ფუნტ სტერლინგად გაიყიდა.
ეს არის ეგრეთ წოდებული Sinaiticus Rescriptus, Codex Sinaiticus Rescriptus, დაწერილი პერგამენტზე არამეულად და ქართულად, რომელიც შედგება 70 ფურცლისგან.
ხელნაწერი აუქციონზე გამოიტანეს მე-10 საუკუნის საკინძად, რომელიც შეიქმნა სინას წმინდა ეკატერინეს მონასტერში - ხელნაწერის ყველაზე ადრე ცნობილი ხელმოწერილი და დათარიღებული აკინძვა.
ხელნაწერი შეიცავს სახარების ყველაზე ადრეულ ტექსტურ მტკიცებულებებს არამეულის დიალექტზე, რომელიც ყველაზე ახლოსაა იესო ქრისტეს ენასთან. ტექსტები იოანე-ზოსიმემ ქართულად გადაწერა.
პალიმფსესტი აუქციონზე გატანილი იყო წარწერით „შედევრები გასული საუკუნის ნორვეგიელი მოგზაურისა და ისტორიკოსის შოენის კოლექციიდან“. მისი კოლექცია ითვლება მსოფლიოში უძველესი ხელნაწერების უდიდეს კოლექციად, რომელიც 13000-ზე მეტ ეგზემპლარს ითვლის, რომელთაგან უძველესი დაახლოებით 5000 წლისაა.