ჩვენ მოვკვდებით, მაგრამ არ ვიმსახურებთ - ულტრამართლმადიდებლებმა საპროტესტო აქციები მოაწყვეს ისრაელში
რადიკალური ანტისიონისტური საზოგადოების "იერუსალიმის ფრაქციის" ასობით წევრმა იერუსალიმში გზატკეცილი გადაკეტა. ფოტო: Erik Marmor/Flash90
2024 წლის 20 ივნისს, საღამოს პიკის საათზე, რადიკალური ანტისიონისტური საზოგადოების "იერუსალიმის ფრაქციის" (Ha-Peleg Ha-Yerushalmi) რამდენიმე ასეულმა წევრმა გადაკეტა გზატკეცილი იერუსალიმში, ისინი პროტესტს აცხადებენ ულტრამართლმადიდებლების სამხედრო სამსახურში გაწვევაზე. israelinfo-ს ინფორმაციით, ათასობით მძღოლი რამდენიმე საათის განმავლობაში საცობში იდგა.
აქციის მონაწილეები გზაზე ისხდნენ, პოლიცია მათ გზიდან გაყვანას ცდილობს. ”ჩვენ მოვკვდებით, მაგრამ არ ვიმსახურებთ ჯარში”, - უყვიროდნენ პოლიციას.
ოპოზიცია „გაწვევის კანონს“ უწოდებს, რომლის პოპულიზებასაც ცდილობს ისრაელის მმართველი კოალიცია „დეზერტირების კანონს“  - ის სამსახურიდან ათავისუფლებს სამხედრო ასაკის ულტრა მართლმადიდებლური კაცების უმრავლესობისთვის. "სისტემური" ულტრა მართლმადიდებლები, რომლებიც არიან პრემიერ მინისტრ ნეთანიაჰუს კოალიციის წევრები, დათანხმდნენ მხარი დაუჭირონ კანონს იმ პირობით, რომ იეშივა სტუდენტებისთვის შეღავათები კიდევ უფრო გაფართოვდება, მაგრამ რადიკალური ანტისიონისტური თემები, როგორიცაა "იერუსალიმის ფრაქცია" უკრძალავს მათ ახალგაზრდებს არა მხოლოდ სამსახურიდან, არამედ სამხედრო აღრიცხვისა და სამხედრო მოსამსახურეებიდან გამოძახების მიღებაც კი.
ეს არ არის პირველი პროტესტი გაწვევის წინააღმდეგ. აპრილში, იერუსალიმის ფრაქციის ათასობით წევრმა მიიღო მონაწილეობა ულტრა მართლმადიდებლური საპროტესტო აქციაში იერუსალიმში რეკრუტირების ოფისთან. აქციის მონაწილეებს ეჭირათ წარწერები "მე არ ვემორჩილები განადგურების კანონს" და "არავითარი კომპრომისი და არანაირი დათმობა".