უუს-მ ახალი ბრალდებები დაუმატა მჟკ-ს საქმეზე ეჭვმიტანილებს
მართლმადიდებელი ჟურნალისტები ვალერი სტუპნიცკი, ანდრეი ოვჩარენკო, ვლადიმერ ბობეჩკო და მამა სერგი ჩერტილინი სასამართლო სხდომაზე. ფოტო: СПЖ
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა მართლმადიდებელი ჟურნალისტების საქმეზე არსებული ეჭვები ახალი ბრალდებებით შეავსო, იუწყება უკრაინის მთავარი დირექტორატი კიევისა და კიევის რეგიონში.
გავრცელებულია ინფორმაცია, რომ უუს-მ დააფიქსირა „სადაზვერვო ქსელის უკანონო საქმიანობის ახალი ფაქტები, რომლებიც ახორციელებდნენ ინფორმაციულ დივერსიას რუსეთის ფედერაციის ეფესბე-ს სახელით“.
კერძოდ, მართლმადიდებელ ჟურნალისტებს ბრალად ედებათ ფილმის "უკრაინის ცარიელი ეკლესიები: რა ემართება უმე-ის მიტაცებულ ეკლესიებს" დამონტაჟებასა და გავრცელებაში, რომელმაც, უუს-ს ცნობით, დესტაბილიზაცია მოახდინა უკრაინაში.
გამომძიებლები დარწმუნებულნი არიან, რომ ფილმის განვითარება განხორციელდა რუსეთის ფედერაციისგან მიღებული მეთოდოლოგიური რეკომენდაციების შესაბამისად.
„შეკვეთილი მასალების გამოქვეყნებისთანავე, ისინი მყისიერად „აიტაცეს“ რუსეთის ფედერაციის ცენტრალურმა სატელევიზიო არხებმა და ონლაინ გამოცემებმა IPSO-ს მიერ გასავრცელებლად“, - ნათქვამია უუს-ს განცხადებაში.
სამართალდამცავი უწყება აცხადებს, რომ შეგროვებული მტკიცებულებების საფუძველზე, ოთხ დაკავებულ მართლმადიდებელ ჟურნალისტს და კიდევ ექვს „დანაშაულებრივი ორგანიზაციის მონაწილეს“ ეცნობა ახალი ეჭვების შესახებ უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის სამი მუხლით:
- 28 მუხლი, ნაწილი 4. (დანაშაულის ჩადენა დანაშაულებრივი ორგანიზაციის შემადგენლობაში);
- 161 მუხლი, ნაწილი 3 (ორგანიზებული ჯგუფის მიერ ჩადენილი რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივება);
- 436-2 სტატია 1, 2 მუხლი (გამართლება, კანონიერად აღიარება, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ).
მართლმადიდებელ ჟურნალისტებს სამუდამო პატიმრობა ემუქრებათ.
🙏შეგიძლიათ დაეხმაროთ მართლმადიდებელ ჟურნალისტებს შემდეგი დეტალების გამოყენებით:
როგორც მჟკ იტყობინება, დაპატიმრებული მამა სერგი ჩეტილინის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ არღვევს მოსამართლე ამ პროცესში დაცვის უფლებას.