კარპატების სოფელში ააშენეს გიგანტური ნოეს კიდობანი
ივანოვო-ფრანკოს ოლქის სოფელ პოლიანიცის დინოზავრების პარკში დადგეს სამსართულიანი ნოეს კიდობანი, იუწყება გამომცემლობა Миг.
იტყობინებიან, რომ კიდობნის ყოველ სართულზე არის ცხოველების ფიგურები, რომლებიც მოძრაობენ, სურსათის მარაგი,სხვადასხვა კულტურაში არსებული ისტორიული დოკუმენტები  ღვთის ნავის შესახებ .
"ავტორები შეეცადნენ კიდობნის შიგნით მაქსიმალურად აღედგინათ მსოფლიო წარღვნის მოვლენები და შეექმნათ ძველი აღთქმის ისტორიული მოვლენების ატმოსფერო. ასევე შეეხსენებინათ ადამიანებისათვის, რამდენად მნიშვნელოვანია ღმერთის რწმენა",-დაწერეს ჟურნალისტებმა.
პროქტის ავტორები არიან გუცულელი ხის ოსტატები ვასილი კოპჩუკის ხელმძღვანელობით კოსოვის რაიონის სოფელ რიჩკადან. პროექტის არქიტექტორი როსტისლავ ოსტაფიიჩუკი.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უკრაინის  არქიტექტურისა და ეთნოგრაფიის ეროვნულ მუზეუმში შობისთვის დიდუხისგან დაამზადეს ქვეყანაში ყველაზე დიდი სამკბილა, რომლის სიმაღლეა 7,41 მეტრი.