ბულგარეთის პატრიარქის კანდიდატმა ფანარი უმე-ის დევნაში დაადანაშაულა
ბულგარეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის პატრიარქის კანდიდატმა, ვიდინის მიტროპოლიტმა დანიელმა გააკრიტიკა პატრიარქი ბართლომეოსის ქმედებები მეუ-ს შექმნისას და თქვა, რომ ტომოსის მინიჭებამ გამოიწვია უმე-ის წინააღმდეგ დევნა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა, უკრაინელ სქიზმატიკოსების მონანიების გარეშე, მიანიჭა ტომოსი „გააერთიანა ისინი ე.წ. უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიაში - მეუ-ში და ახლად შექმნილ უკრაინის კანონიკურ მართლმადიდებლურ ეკლესიად აღიარა“.
ამავდროულად, მიტროპოლიტი დანიელი სვამს კითხვას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (უმე) ბედზე, „რომელსაც 5 წლის წინ და დღემდე აღიარებს ყველა ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესია მიტროპოლიტი ონოფრეს მეთაურობით“.
მიტროპოლიტი დანიელი აღნიშნავს, რომ წლების შემდეგ, მრავალი ეკლესია, მათ შორის ბერძნულენოვანი, როგორიცაა ალბანური ეკლესია, იერუსალიმის და ანტიოქიის საპატრიარქოები, არ ცნობენ მეუ-ს.
მან გაიხსენა, რომ ტირანიის არქიეპისკოპოსის ანასტასიოსის წერილი ალბანური ეკლესიისგან ამტკიცებს თვალსაზრისს, რომ ტომოსის გაცემა „მოუნანიებელი სქიზმატური ჯგუფების პრობლემური სასულიერო პირებისთვის“ მიუღებელია.
პატრიარქი ბართლომეოსი ამტკიცებდა, რომ ტომოსის დებულება ეკლესიაში მშვიდობის დამყარებასა და ეკლესიასთან ზიარებას მოკლებულ მილიონობით მართლმადიდებელ ქრისტიანს გააერთიანებდა.
თუმცა, მიტროპოლიტი დანიელი საპირისპირო შედეგებზე მიუთითებს: „ეკლესიაში მშვიდობის დამყარების ნაცვლად, როგორც პატრიარქი ბართლომე ამბობს, მან დაიწყო ომი, რომელშიც ფაქტიურად ის ხალხი, ვინც კანონიკურად გამოაცხადა, დევნიან კანონიკურ ეკლესიას, იტაცებენ ეკლესიებს, სცემენ, კლავენ მღვდლებს. ”