ირპენში, გარდაცვლილი უმე-ს მღვდლის მრევლი "გადაიყვანეს" მეუ-ში
2024 წლის 28 ივნისს, ირპენის საქალაქო საბჭოს შენობაში გაიმართა რეიდერული შეხვედრა, რომელზეც მეუ-ს აქტივისტების ჯგუფმა წმინდა ნიკოლოზის ეკლესია "გადაიყვანეს" თავიანთ სტრუქტურაში. როგორც Telegram არხი Dozor იუწყება, ხალხმა, ვისაც არაფერი აქვს საერთო ტაძრის მრევლთან, ხმა მისცა საარტილერიო დაბომბვის დროს დაღუპული მღვდელი ვლადიმერ ბორმაშევის განთავისუფლებას.
ირპენსკის რაიონის სასულიერო პირის, დეკანოზ ალექსანდრე ფედორიჩკას ინფორმაციით, ამ ღონისძიების კურატორი იყო ქალაქის მერი ალექსანდრე მარკუშინი. მან უკანონო შეხვედრისთვის ფართი უზრუნველყო.
„ორგანიზაციას ახორციელებდნენ ოდიოზური კრიმინალი და სერიული რეიდერი სერგეი ვოზნი და იგორ გრიშაჩოვი. სამწუხაროდ, რაიდერთა შეხვედრას თან ახლდა უმე-ის 2 ყოფილი მღვდელი (ფოტოზე ისინი სახის დამალვას ცდილობენ)“, - ნათქვამია შეტყობინებაში.
აღნიშნულია, რომ იმ ადამიანების ხმის მიცემის შემდეგ, რომლებსაც არანაირი კავშირი არ ჰქონდათ რელიგიურ თემთან, ორგანიზატორებმა ტაძრისთვის დოკუმენტების გაყალბება დაიწყეს.
აქტივისტების ხელმძღვანელად დაინიშნა ოდიოზური მეუ-ს სასულიერო პირი სერგეი ჩუდინოვიჩი, რომელიც ცნობილია ტახტის ნაცვლად დროშის გამოყენებით.