ოსტაპენკო: ლავრაში მაზეპას პანაშვიდი რუსეთთან ომის ნაწილია
ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩერსკის ლავრის" დირექტორმა მაქსიმ ოსტაპენკომ კომენტარი გააკეთა მეუ-ს "მოსახსენიებელ პანაშვიდზე" ჰეტმან ივან მაზეპასთვის, რომელსაც რუსეთის მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ 1708 წელს ანათემას გადასცა, იუწყება რეზერვის პრეს-სამსახური.
„ეს პანაშვიდი არა მხოლოდ გამოჩენილი სახელმწიფო მოღვაწის, ქველმოქმედის და დიპლომატის ხსოვნისადმი მიძღვნილი ხარკია, რომელმაც დროს გაუსწო, არამედ რუსეთთან ჩვენი სემანტიკური ომის შემადგენელი ნაწილია. ჩვენ უნდა მოვიგოთ ეს ბრძოლა და ამისთვის უნდა გავაცოცხლოთ, დავამკვიდროთ და განვავითაროთ უკრაინული ლავრის ტრადიციები. ამ დროს და ასეთი მოვლენების წყალობით აღდგება ისტორიული სიმართლე და სულიერი სამართლიანობა“, - აღნიშნა ოსტაპენკომ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 11 ივნისს კიევ-პეჩერის ლავრას ყველა წმინდანის ეკლესიაში მაზეპას პანაშვიდი პირველად გაიმართა.