ათონის მთაზე პოლიცია ემზადება ესფიგმენის მონასტრის შტურმისთვის
ათონზე კვლავ მძვინვარებს კონფლიქტი ესფიგმენის მონასტრის ირგვლივ, სადაც 118 ბერი ცხოვრობს. Pronews ინფორმაციით, პოლიცია მონასტერში შეჭრას აპირებს.
16 ივლისს კარიონის სამართალდამცავებმა ათონის წმინდა კინოტს წერილი გაუგზავნეს, სადაც მანდატურის მოთხოვნით ბერების განსახლების ფართომასშტაბიანი ოპერაციის ჩატარების ნებართვა სთხოვეს. სამართალდამცავები სპეცტექნიკის გამოყენებით ძალადობრივი რეიდის ჩატარებას აპირებენ.
კონფლიქტი ესფიგმენის მონასტერსა და კონსტანტინოპოლს შორის 1972 წელს დაიწყო. ბერებმა მკაცრი პოზიცია დაიკავეს ფანარის წინააღმდეგ, გაწყვიტეს ყოველგვარი კონტაქტი კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოსთან, დაგმეს ფანარიოტთა შეხვედრები რომის კათოლიკური ეკლესიის წარმომადგენლებთან. ახლა ისინი ზიარებაში არიან საბერძნეთის ძველ კალენდარულებთან.
2002 წლიდან მონასტრის ძველი ძმები კანონგარეშეა გამოცხადებული და დღემდე, ბერძნულ მართლმსაჯულების სისტემაში, ესფიგმენის მონასტრის ბერებს ახასიათებენ, როგორც „მოჯადოებულებს“ და მათგან მონასტრის დატოვებას ითხოვენ.
კარიესში ცხოვრობს რამდენიმე ბერი, რომლებსაც ათონელები „ახალ ესფიგმენებს“ უწოდებენ. სახელმწიფო ხელისუფლება მათ აღიარებს და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ქმედებებს აპროტესტებენ ბერებს უფლებებსა და პრივილეგიებს ართმევს.
ესფიგმენის იღუმენმა, არქიმანდრიტმა მეთოდემ განაცხადა, რომ ბერები მონასტერს ბოლომდე დაიცავენ: „ჩვენ მზად ვართ დავიცვათ მონასტერი სიცოცხლის ბოლომდე, ეს არის ჩვენი სულიერი სამშობლო. აქ დავიბადეთ სულიერად და აქ მოვკვდებით“.
არქიმანდრიტი მეთოდესი ამბობს: „ჩვენ მივიღეთ მსგავსი დევნა, როგორც პირველი ქრისტიანების დევნა. არა მტრებისგან, არამედ თავად პატრიარქისგან, რომელიც უნდა იყოს ჩვენი მამა და ასევე წმინდა თემიდან.
ასევე არ გვაქვს ურთიერთობა საბერძნეთის ეკლესიასთან. და ეს იმიტომ, რომ ათონის მთა არ ეკუთვნის მმართველ ეკლესიას, არამედ (კონსტანტინეპოლის) საპატრიარქოს. ჩვენი განსხვავება პატრიარქთან სულიერია“, - განმარტავს ის. „ჩვენ მას არ მივიჩნევთ მართლმადიდებლურ საქციელად იმას, რასაც აკეთებს, რადგან მისი ქმედებები მიმართულია მართლმადიდებლური ეკლესიის წინააღმდეგ და ამიტომ არ მოვიხსენიებთ.
იღუმენი ასევე აკრიტიკებდა პატრიარქ ბართლომეოსს კათოლიკეებთან, ერეტიკოსებთან, პროტესტანტებთან და არარელიგიურ ხალხთან ერთად ლოცვის გამო. მისი განცხადებით პატრიარქი ბართლომეოსი ამტკიცებს, რომ ყველა რელიგიას აქვს ჭეშმარიტების ნაწილი.
„მაგრამ ეს სხვა არაფერია, თუ არა სიცრუე. მამათაგან ვიცით, რომ ერთადერთი ჭეშმარიტება მართლმადიდებლობაა და მხოლოდ იქ შეგვიძლია გადარჩენა“, - განაცხადა არქიმანდრიტმა მეთოდემ.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2020 წელს საბერძნეთის ხელისუფლებამ დაიწყო ათონის ესფიგმენის მონასტრის კუთვნილი უძრავი ქონების კონფისკაცია.