გენერალურმა პროკურორმა მიიღო განცხადება პოროშენკოს რელიგიური სიძულვილის წაქეზების შესახებ
2024 წლის 22 ივლისს კიევ-პეჩერის ლავრას წარმომადგენლებმა გენერალურ პროკურატურას გაუგზავნეს შეტყობინება დეპუტატ პეტრო პოროშენკოს მიერ სისხლის სამართლის დანაშაულის ჩადენის შესახებ. ამის შესახებ უმე-ის ადვოკატმა დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
ადვოკატმა განმარტა, რომ აღნიშნული სისხლის სამართლის დანაშაული (უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლის 1-ლი ნაწილი) ჩადენილია შემდეგ გარემოებებში: 15 ივლისს გამოცემა „ვისოკი ზამოკის“ გვერდზე გამოქვეყნდა სტატია სათაურით „პოროშენკო ლავრაში ლოცულობდა უკრაინის გამარჯვებისთვის და მოსკოვის უსაფრთხოების ეკლესიის აკრძალვისკენ მოუწოდა“.
„ამგვარად, პეტრო პოროშენკო გამოხატავს თავის ერთგულებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური გაერთიანებისადმი(მეუ) , მხარს უჭერს გადაწყვეტილებას რელიგიური თემები უმე-დან გადავიდნენ მეუ-ში, ცილისწამებისა და ბულინგის, დამცირების სახით შეურაცყოფს მოქალაქეთა პატივსა და ღირსებას მათ რელიგიური მრწამსის მიხედვით, რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივებისკენ მოუწოდებს, ეკლესიას ადარებს მტრული სახელმწიფოს სამართალდამცავ და დაზვერვის სამსახურებთან, იწვევს რელიგიურ სიძულვილს“, - ნათქვამია განცხადებაში.
ადვოკატის თქმით, ეს განცხადებები განსაკუთრებულ ზიანს აყენებს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური გაერთიანების წევრ ორგანიზაციებს, რადგან ისინი ხელს უწყობენ რელიგიური სიძულვილის გაღვივებას უკრაინულ საზოგადოებაში და ცრუ ინფორმაციის გავრცელება პირდაპირ ემუქრება სახელმწიფოს ეროვნულ ინტერესებს.
როგორც მჟკ წერდა, პოროშენკო რადაში აღშფოთებული იყო: ჯანდაბა რატომ არ აყენებენ კანონს ეკლესიის შესახებ კენჭისყრაზე?