ასირიულმა ეკლესიამ უკრაინა უმე-ს „რელიგიურ ნგრევაში“ დაადანაშაულა
აღმოსავლეთის ასირიული ეკლესიის წინამძღოლმა, კათოლიკოს-პატრიარქმა მარ ავა III-მ დაგმო უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები უმე-ს მორწმუნეთა დევნის გამო. ამის შესახებ მან განაცხადა რმე-ის პატრიარქ კირილეს მიმართ წერილში, იუწყება რმე-ის საეკლესიო-საერთაშორისო კავშირების განყოფილება.
კათოლიკოს-პატრიარქმა განაცხადა, რომ „უმსხვილეს კანონიკურ ეკლესიაზე  განხეთქილებისა და დევნის მხარდაჭერა აშკარად მოწმობს, რომ უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები სხვა არაფერია, თუ არა  რელიგიური ნგრევა ქვეყნის მართლმადიდებელ ქრისტიანებთან მიმართებით“.
წერილში ნათქვამია, რომ ასირიული ეკლესია ცალსახად გმობს სახელმწიფოს ჩარევას ისტორიულად ჩამოყალიბებული ავტონომიური რელიგიური სტრუქტურის - უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის შიდა, მათ შორის რელიგიურ საქმეებში.
აღმოსავლეთის ასირიული ეკლესიის წინამძღოლი იუწყება, რომ „უკრაინის ხელისუფლების უღირსი ქმედებების წინააღმდეგ პროტესტის ნიშნად“, მან წერილები გაუგზავნა გაერო-ს გენერალურ მდივანს ანტონიო გუტერიშს და ევროპის პარლამენტის პრეზიდენტს რობერტე მეტცოლეს. როგორც კათოლიკოს-პატრიარქი აღნიშნავს, თავის მიმართვებში მან „მიუთითა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნის მრავალ აშკარა ფაქტზე, აგრეთვე მოიშველია ამ ორი საერთაშორისო ორგანოს წესდებები, რომლებსაც უკრაინის ხელისუფლება უხეშად არღვევს თავისი პოლიტიკით კანონიკური მართლმადიდებელი ეკლესიის მიმართ“. აღმოსავლეთის ასირიული ეკლესიის წანამძღოლი იმედს გამოთქვამს, რომ „წერილები დადებით გავლენას მოახდენენ ზემოთხსენებული საერთაშორისო ორგანიზაციების ხელმძღვანელობაზე“.