მართლმადიდებლურ-ლუთერანულმა კომისიამ ფილიოკვეს შესახებ განცხადება გაავრცელა
საღვთისმეტყველო დიალოგის საერთაშორისო კომისიამ, რომელშიც შედიან ლუთერანული მსოფლიო ფედერაციის (WLF) და მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლები, გამოაქვეყნა ერთობლივი განცხადება ნიკეა-კონსტანტინოპოლის სარწმუნოებაში ფილიოკვეს პუნქტის დამატების შესახებ, საღვთისმეტყველო საკითხი, რომელმაც გაყო  აღმოსავლური და დასავლეთის ეკლესიების ტრადიციები თითქმის ათასობით წლის განმავლობაში, იუწყება orthodoxtimes.com.
განცხადებაში შემოთავაზებულია „გამოვიყენოთ ორიგინალური ბერძნულის თარგმანი (ფილიოკვეს გარეშე) იმ იმედით, რომ ეს ხელს შეუწყობს ჩვენს თემებს შორის მრავალსაუკუნოვანი განხეთქილების განკურნებას და საშუალებას მოგვცემს ერთად ვაღიაროთ ნიკეის მსოფლიო კრების (325) და კონსტანტინოპოლის (381) აღმსარებლობა.
დოკუმენტი ჩამოყალიბდა მიმდინარე წლის მაისში ეგვიპტის ქალაქ კაიროში გამართულ მე-18 პლენარულ სხდომაზე. ცნობილია, რომ ეს არის 40 წელზე მეტი ხნის დიალოგისა და ეკუმენური ერთგულების შედეგი WLF-სა და მართლმადიდებელ ეკლესიას შორის. იგი შესთავაზეს შერიგების ნიშნად 2025 წელს ნიკეის კრების 1700 წლისთავზე.
ადრე მჟკ-მ გააანალიზა, შესაძლებელი იყო თუ არა 879-880 წლების საბჭოს გადაწყვეტილებების საფუძველზე განიხილეთ ფილიოკვეს და პაპიზმის ერესის დოქტრინები?
მოლდოვას ეკლესიის მღვდლებს დაკითხვაზე იბარებენ და აშინებენ, - პოლიტიკოსი
ქვეყნის უსაფრთხოების სამსახურებმა ცოტა ხნის წინ კაჰულ-კომრატის ეპარქიის ეპისკოპოსი „პრევენციული საუბრისთვის“ დაიბარეს.
რუსეთის ფედერაციამ განაცხადა, რომ „სსო“-ში მართლმადიდებლები და მუსლიმები ანტიქრისტეს წინააღმდეგ გამოდიან
რუსეთის არმიამ ჯვრითა და ნახევარმთვარით გამოსახული დროშა გამოფინა.
კვიპროსის მთავარეპისკოპოსმა მიტროპოლიტ ტიქიკოსს ღვთისმსახურების აღსრულება აუკრძალა
გამონაკლისი მხოლოდ მიტროპოლიტ ტიქიკოსის დედის გარდაცვალების ხსოვნის დღეს დაუშვა, როდესაც მთავარეპისკოპოსმა მას ლიტურგიის აღსრულების უფლება მისცა.