რუსეთის ფედერაციაში უმე-ს მღვდელს მიესაჯა 14 წლით თავისუფლების აღკვეთა მკაცრი რეჟიმის კოლონიაში
ზაპოროჟიეს რეგიონში რუსეთის საოკუპაციო ხელისუფლებამ ჯაშუშობის ბრალდებით 14 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა უმე-ს მღვდელ კონსტანტინე მაქსიმოვს. როგორც Первый Запорожский იუწყება, ამის შესახებ ყირიმის უკანონო პროკურატურა იტყობინება.
ვარაუდობენ, რომ 2022 წლის აპრილიდან 2023 წლის თებერვლამდე, ტოკმაკში მცხოვრები მღვდელი, სავარაუდოდ, „აგროვებდა ინფორმაციას ქალაქსა და რეგიონში მდებარე რუსული საჰაერო თავდაცვის ტექნიკური აღჭურვილობის განლაგების კოორდინატებით“.
მიღებული მონაცემები მან უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომელს მესენჯერის საშუალებით გადასცა.
სამოქალაქო თავისუფლებების ცენტრის ცნობით, 2023 წლის 16 მაისის დილით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სასულიერო პირმა კონსტანტინე მაქსიმოვმა ოკუპირებული ტოკმაკი დატოვა მოხალისეობრივ ჰუმანიტარული მისიით ყირიმის გავლით.
10:27 საათზე მან მეგობრებს ტელეფონით უთხრა, რომ საგუშაგოზე მივიდა, სავარაუდოდ, ჩონგარში. მას შემდეგ მასთან ყველანაირი კონტაქტი გაწყდა. სასულიერო პირი, სავარაუდოდ, რეისიდან ჩამოიყვანეს და დააკავეს რუსმა სამხედროებმა, შემდეგ კი წაიყვანეს ჟანკოის ბანაკში.
როგორც მჟკ წერს, რუსეთის ფედერაციაში გაათავისუფლეს მღვდელი კურმოიაროვი, რომელიც მსჯავრდებულია ჯარზე ყალბი ცნობების გავრცელებისთვის.