მატყუარების დაჯილდოება: ტყუილებზე აგებული „ეკლესია“
მეუ-ს ლიდერები მუდმივად ამბობენ, რომ მათი "ეკლესია" ღიაა და მზადაა უმე-თან დიალოგისთვის. თუმცა, სინამდვილეში ჩვენ სრულიად საპირისპიროს ვხედავთ: დიალოგის შესახებ სიტყვების მიღმა იმალება ეკლესიების ჩამორთმევა, შეურაცხყოფა მორწმუნეებისა და უმე-ის იერარქების მიმართ და უკრაინის ხელისუფლების მოთხოვნა ჩვენი ეკლესიის აკრძალვის შესახებ. ირკვევა, რომ დუმენკო და მისი კოლეგები უმე-ის მიმართ „გახსნილობაზე“ საუბრისას იტყუებიან. რატომ?
სურს თუ არა მეუ-ს დიალოგი?
გვეჩვენება, რომ ამ კითხვაზე პასუხის გაცემა ძალიან მნიშვნელოვანია. იმის გამო, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს, მეუ-ს შექმნისას, შესაძლოა არ ჰქონოდა ყველა ინფორმაცია იმის შესახებ, თუ რას წარმოადგენდნენ ის სტრუქტურები, რომელთა ლეგიტიმაციაც გადაწყვიტა. იქნებ ფანარი მოტყუების მსხვერპლი გახდა? მაგრამ როცა ამას მიხვდა, გვიანი იყო თუ არა რაიმეს გამოსწორება? შესაძლოა, მაგრამ ამ მოტყუების შედეგები კვლავ გროვდება. კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სერიოზულად აწუხებს სურათი იმ შეურაცხყოფების სერიისა, რომელსაც მეუ-ს წარმომადგენლები ახორციელებენ უმე-ის მიმართ.
გვახსოვს, რომ ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც პატრიარქმა ბართლომეოსმა გადაწყვიტა უკრაინის „ერთიანი“ ეკლესიისთვის ტომოსის მინიჭება, იყო რელიგიური მშვიდობა ჩვენს ქვეყანაში და თითქმის 3 ათწლეულის მანძილზე გაგრძელებული სქიზმის დაძლევა.
ფანარის, დენისენკოს, ზორიას წარმომადგენლებთან და უმე-კს-ის სხვა ფუნქციონერებთან მოლაპარაკებისას პატრიარქ ბართლომეოსს დაჰპირდნენ, რომ ტომოსის გამოცემისთანავე უკრაინის მორწმუნეები მთელ ეპარქიებში (ფილარეტის მიხედვით) გადავიდნენ ახალ სტრუქტურაში. როგორც ვიცით, ასე არ მომხდარა. უმე-ის მორწმუნეები დარჩნენ კანონიკური ეკლესიის წიაღში და სადაც იყო ცალკეული თემების „გადასვლები“, უმეტეს შემთხვევაში მეუ იყენებდა ლომებს და უროებს.
უფრო მეტიც, ეს იმდენად აშკარა იყო, რომ დუმენკოს და დენისენკოს ჯერ კიდევ 2019 წელს (როდესაც უმე-ის წინააღმდეგ უკანონობა გაცილებით ნაკლები იყო, ვიდრე ახლა) უნდა ეცრუათ, რომ ყველაფერი "ძალადობის გარეშე" ხდებოდა. ეს ტყუილი იმდენად აშკარა იყო, რომ მეუ-ს "მიტროპოლიტმა" სიმეონ შოსტატსკიმაც კი უარყო იგი.
ამრიგად, 2019 წლის ივლისში მან აღიარა, რომ უმე-კს-ის ხელმძღვანელის ფილარეტ დენისენკოს და მეუ-ს ხელმძღვანელის ეპიფანე დუმენკოს განცხადებები სავარაუდო მშვიდობიანი „გადასვლების“ შესახებ და უმე-ს სამრევლოების ჩამორთმევის არარსებობის შესახებ არ შეესაბამება რეალობას. მას შემდეგ სიტუაცია მხოლოდ გაუარესდა. შედეგად, დუმენკოს სტრუქტურის „იერარქებმა“ ვერ მიაღწიეს ვერც სიმშვიდეს და ვერც ხილულ სიმშვიდეს საეკლესიო სივრცეში, რაც არ შეიძლება არ აწუხებდეს ფანარს.
სწორედ ამიტომ, 2023 წელს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ გადაწყვიტა თავისი დელეგაციის გაგზავნა უკრაინაში - რათა, როგორც ამბობენ, ადგილზე გაერკვიათ სიტუაცია. თუმცა, როგორც ცოტა ხნის წინ გახდა ცნობილი, ეს დელეგაცია უკრაინაში არ ჩასულა, რადგან დუმენკომ ყველაფერი გააკეთა იმისთვის, რომ პატრიარქი ბართლომეოსისთვის გადაეფიქრებინა ეს იდეა. მათ მიმოწერაში, რომელიც საჯარო გახდა, არის ერთი ძალიან მნიშვნელოვანი პასაჟი. დუმენკომ, რომელიც კონსტანტინოპოლის პატრიარქს უხსნიდა მისი დელეგაციის უკრაინაში ყოფნის „საფრთხეს“, გაიხსენა მისი კოლეგა, ევსტრატი ზორია.
ფაქტია, რომ მანამდე ცოტა ხნით ადრე ზორია ფანარში იმყოფებოდა და პატრიარქ ბართლომეოსთან კომუნიკაცია ჰქონდა. ასე რომ, დუმენკომ დაარწმუნა ეს უკანასკნელი, რომ „ყველაფერი, რაც ამ შეხვედრაზე წერილობით და საუბარში გადმოგცათ, სიმართლეა“. ანუ ეპიფანემ პირდაპირ უთხრა ფანარის უფროსს, რომ ის ვალდებული იყო ზორას სიტყვა შეესრულებინა.
მაგრამ... შეგიძლიათ ენდოთ ადამიანებს, რომლებიც ძალიან ხშირად მოქმედებენ თავიანთი სიტყვების საწინააღმდეგოდ? ვფიქრობთ არა. იმის გამო, რომ არსებობს ძალიან ბევრი მტკიცებულება იმისა, რომ მეუ-ს წარმომადგენლები იყენებენ ტყუილს თავიანთი მიზნების მისაღწევად. უფრო მეტიც, ისინი არა მხოლოდ თვითონ, არამედ სხვებსაც მოუწოდებენ გამოიყენონ ტყუილი. ამ განცხადების დასამტკიცებლად ჩვენ მოვიყვანთ ერთ-ერთ უახლეს მაგალითს.
ტყუილში გამოჭერილი ადამიანის დაჯილდოება
ცოტა ხნის წინ, მეუ-ს ხელმძღვანელმა ეპიფანე დუმენკომ დააჯილდოვა "ჟურნალისტი" სონია (თუ ქსენია?) კოშკინა მისი სტრუქტურის მედლით "უკრაინის სიყვარულისთვის და თავგანწირვისთვის". შესაძლებელი იქნებოდა დუმენკოვიტებს შორის არ მიგვექცია ყურადღება, რომ არა ერთი „მაგრამ“: ეკლესია ასე არ აჯილდოვებს ადამიანებს. უმეტეს შემთხვევაში, ეკლესიას თავისი ჯილდოთი სურს ხაზი გაუსვას კონკრეტულ საკითხებს: 1) წაახალისოს აქტივობა დაჯილდოებული პირის ეკლესიასთან მიმართებაში; და 2) წაახალისოს სხვები მიჰყვნენ მის მაგალითს.
ასე რომ, თუ ეკლესია აჯილდოებს ბიზნესმენ-ქველმოქმედს, მაშინ ეს არა მხოლოდ ხაზს უსვამს მის ღვაწლს, არამედ ეუბნება სხვა ბიზნესმენებს: ”აიღეთ მაგალითი ამ ადამიანისგან და, ისევე, როგორც მან, გაიღეთ მოწყალება”.
და სონია კოშკინას ჯილდომ, ბუნებრივია, ხაზი უნდა გაუსვას მის დამსახურებას მეუ-სთვის, ასევე წაახალისოს მისი სხვა „კოლეგები“ გააკეთონ ის, რასაც აკეთებს. იკითხავთ, რას აკეთებს კოშკინა? ცილისწამებით არის დაკავებული. და ეს არ არის ჩვენი აზრი, არამედ სასამართლოს გადაწყვეტილებაა.
ასე რომ, ფაქტიურად დაჯილდოებამდე ცოტა ხნით ადრე, კიევის შევჩენკოვსკის რაიონულმა სასამართლომ კოშკინა ტყუილში გამოიჭირა და 20000 გრივნათი დააჯარიმა უმე-ის ეპისკოპოსის ცილისწამებისთვის. ამის შემდეგ ეპიფანემ დააჯილდოვა იგი. დიახ, ჩვენს ეკლესიაშიც იყო შემთხვევები, როცა იერარქები უღირს ადამიანებს აჯილდოვებდნენ. მაგრამ ეს მოხდა ამ ადამიანების შესახებ სრული ინფორმაციის არარსებობის გამო და არა მათ მიერ დადასტურებული დანაშაულების საჯაროდ დადანაშაულების შემდეგ. ეპიფანემ განზრახ დააჯილდოვა უზნეო ადამიანი - მატყუარა. რას ნიშნავს ეს?
მოკლე წინაისტორია
შეგახსენებთ, რომ 25 ნოემბერს, კოშკინამ უმე-ის ჩერნივცის ეპარქიის შენობაში უუს-ს მიერ ჩატარებული ჩხრეკის კომენტირებისას, არქიმანდრიტი ნიკიტა (რომელიც მოგვიანებით გახდა ივანო-ფრანკოვსკის ეპისკოპოსი) არასრულწლოვან მგალობელთან ინტიმურ ურთიერთობაში დაადანაშაულა. მან იმ დღეს 7 პოსტი მიუძღვნა ამ ფიქტიურ სიტუაციას, რომელშიც დამცირება და შეურაცხყოფა მიაყენა არა მხოლოდ უმე-ის უდანაშაულო სასულიერო პირს, არამედ თავად ეკლესიასაც.
მოგვიანებით, 2022 წლის 15 დეკემბერს, კიევ-პეჩერის ლავრაში გამართულ პრესკონფერენციაზე, ივანო-ფრანკოვსკისა და კოლომიას ეპისკოპოსმა ნიკიტამ გამოაცხადა, რომ ცილისწამებასთან დაკავშირებით სასამართლოს მიმართავდა.
სასამართლო პროცესზე დადგინდა, რომ კოშკინას მიერ გავრცელებული ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება. მან თავად აღიარა (!!!) ცრუ ინფორმაციის გავრცელება, ანუ ტყუილი. რაც შეეხება სონია კოშკინას (ოფიციალურ) ტელეგრამის არხს, ჟურნალისტის ადვოკატი ირწმუნებოდა, რომ სონია კოშკინა მისი მფლობელი არ არის და მასთან საერთო არაფერი აქვს. თუმცა სასამართლომ დაადგინა, რომ სწორედ კოშკინას ფლობდა ტელეგრამის არხს, სადაც ცილისწამება გამოქვეყნდა.
სასამართლომ დაადგინა, რომ გამოცემა «Левый берег» და პირადად სონია კოშკინამ უნდა უარყონ გავრცელებული ინფორმაცია. გამოცემას ასევე მოუწია ეპისკოპოს ნიკიტასთვის 10 ათასი UAH. გადახდა მორალური ზიანის მიყენებისთვის და 2,2 ათასი UAH. სასამართლო გადასახადი, ხოლო სონია კოშკინამ ეპისკოპოსს კომპენსაცია უნდა გადაუხადოს 20 ათასი UAH. მორალური ზიანი და 2,4 ათასი UAH.(უკრაინული გრივნა) სასამართლო გადასახადი.
არ ვიცით, რამდენად დააკმაყოფილა სასამართლოს ყველა ბრძანება მატყუარა ჟურნალისტმა, მაგრამ დანამდვილებით ვიცით, რომ მან თავისი შავი ტყუილით ერთი ბედი მაინც დაანგრია - სწორედ იმ ბიჭის ბედი, რომლის ფოტოც კოშკინამ და თავის კურატორებმა გაავრცელეს უუს-ს დახმარებით. ასე რომ, ამ ყველაფრის მიუხედავად, დუმენკო მაინც აჯილდოებს მას. რატომ?
რა შეიძლება აშენდეს ტყუილზე?
ამ კითხვაზე პასუხი ქრისტემ 2000 წლის წინ გასცა. შემდეგ მიუბრუნდა ებრაელებს, რომლებსაც არ სწამდათ მისი, უთხრა: თქვენ მამათქვენის - ეშმაკისაგან ხართ და მამათქვენის სურვილთა აღსრულება გსურთ. დასაბამითვე კაცის მკვლელი იყო იგი და ჭეშმარიტებაში ვერ დაემკვიდრა, ვინაიდან ჭეშმარიტება არ არის მასში, და როცა სიცრუეს ამბობს, თავისისას ამბობს, ვინაიდან ცრუ არის და სიცრუის მამა. (იოანე 8:44).
ქრისტიანული ეთიკის საფუძველი ჭეშმარიტებისკენ სწრაფვაა. ტყუილი ითვლება ერთ-ერთ უმძიმეს ცოდვად, რომელიც არაერთხელ დაგმობილია არა მხოლოდ ახალ, არამედ ძველ აღთქმაშიც. და დუმენკოს სტრუქტურა თავიდანვე მყარად არის დაკავშირებული ამ მანკიერებასთან. თავად განსაჯეთ.
ჯერ კიდევ 2019 წლის „გაერთიანების საბჭომდე“ ფილარეტ დენისენკო შეთქმულებაში შევიდა პოროშენკოსთან და ეპიფანესთან, რათა მოეტყუებინა პატრიარქი ბართლომეოსი. ფილარეტს სურდა დარწმუნებულიყო, რომ მეუ-ს არჩეული „წინამძღვარი“, ეპიფანე დუმენკო, წმინდა დეკორატიული ფიგურა იყო, მაგრამ სინამდვილეში ფილარეტი მაინც იქნებოდა პასუხისმგებელი. დუმენკო და პოროშენკო „ბაბუას“ დაჰპირდნენ, რომ ასე მოხდებოდა, მაგრამ... მოატყუეს.
აი, თავად დენისენკოს სიტყვები: „იყო შეთანხმებები ჩემსა და პრეზიდენტს შორის და ეპიფანესთანაც. და არა მარტო ჩვენ სამს შორის, არამედ ეპისკოპოსებთანაც“, - ამბობს ფილარეტი. - ეპისკოპოსთა კრებაზეც იგივე შეთანხმება იყო: ეპიფანესთან ერთად გავაგრძელებ ეკლესიის მართვას უკრაინის ტერიტორიაზე და ის წარმოადგენს ეკლესიას საგარეო ურთიერთობებში. ეს იყო შეთანხმება... ამ ხელშეკრულებას ხელი არ მოვაწერეთ, რადგან ვენდობოდი. იგი ენდობოდა როგორც პრეზიდენტს, ასევე ეპიფანეს. მაგრამ მათ მოატყუეს. ”
შედეგად, ეპიფანემ გადაწყვიტა რეალურად ემართა მეუ და "სინოდის" პირველივე სხდომაზე მან სცადა ფილარეტის გადადგომაც კი. მაგრამ ეს არ არის მთელი სიცრუე მთელი რიგი ტყუილებით, რომელზედაც დაფუძნებულია მეუ.
იმის გამო, რომ პატრიარქმა ბართლომეოსმა, თავის მხრივ, მოატყუა პოროშენკო, დუმენკო და დენისენკო ტომოსის მიწოდებით იმ პირობებით, რომ მხოლოდ ერთ სახელს დატოვებდა დაპირებული „სრული ავტოკეფალიიდან“, მაგრამ ფაქტობრივად დაექვემდებარა ფანარს.
პოროშენკომ მოატყუა სიმეონი, დაპირდა მას თითქმის პირველობას ახალ სტრუქტურაში. სიმეონმა მოატყუა თავისი სამწყსო და დაარწმუნა, რომ ახალ ეკლესიაში არ გადავიდოდა.
დრაბინკომ და სიმეონმა მოატყუეს პოროშენკო იმაში, რომ დაჰპირდნენ, უმე-ის სულ მცირე 10 ეპისკოპოსი მოვიდოდა სოფიაში „გაერთიანების საბჭოზე“ (არავინ მოსულა). თავად „გაერთიანების საბჭომ“ მოატყუა ბერძნები, წინმძღვრად აირჩია დუმენკო, რომელსაც კანონიერი კურთხევა არ ჰქონდა.
ჟურნალისტებმა და მედიამ ყველა მოატყუეს, რომ უკრაინელები მასობრივად შეუერთდებიან მეუ-ს. მეუ-მ მოატყუა თავისი მიმდევრების მოლოდინები და აჩვენა მრევლის რაოდენობის გაზრდის ნაცვლად მათი შემცირება.
ფანარმა მოატყუა მეუ, დაჰპირდა მას ადგილობრივი ეკლესიების აღიარებას... დიდი დრო დასჭირდებოდა იმ სიცრუის ჩამოთვლას, რომლებიც ჯერ კიდევ გამოიყენება მეუ-ს წარმომადგენლების ან მხარდამჭერების მიერ უმე-თან, ისტორიასთან ან რეალობასთან დაკავშირებით. მაგრამ ნათქვამიდანაც კი ცხადია, რომ დუმენკოს მთელი სტრუქტურა სიცრუით არის გაჟღენთილი. რატომ გვიკვირს კოშკინას ჯილდო?
რატომ არ უნდა დაჯილდოვდეს მატყუარა?
იმის გამო, რომ ზემოთ აღწერილი მოვლენების ფონზეც კი, განსაკუთრებით ცინიკურად გამოიყურება სონია კოშკინას დაჯილდოება, რომელიც დამნაშავედ იქნა ცნობილი უმე-ის ეპისკოპოსის ცილისწამებაში. ყოველივე ამის შემდეგ, დუმენკოს ასეთი ქმედებები კიდევ უფრო ძირს უთხრის თუნდაც მინიმალურ ნდობას მისი სტრუქტურის მიმართ, რადგან ტყუილი და ცილისწამება აშკარად ეწინააღმდეგება ძირითად ქრისტიანულ ღირებულებებს.
ასე რომ, როდესაც დუმენკოს "ეკლესია" აჯილდოებს ტყუილში დაჭერილ ადამიანს, ეს აიძულებს მორწმუნეებს დაუსვან სამართლიანი კითხვები მათ მორალურ პრინციპებზე, ვინც დგას მეუ-ს სათავეში. როგორ შეუძლიათ მორწმუნეებს ენდონ თავიანთ სულიერ ლიდერებს, თუ ისინი წაახალისებენ ამორალურ ქცევას?
იმის გამო, რომ, თუნდაც სახარებისგან შორს ყოფნისას, მეუ-ს რიგით მორწმუნეებს ქვეცნობიერად ესმით, რომ ეკლესია მოწოდებულია მიიყვანოს თავისი მიმდევრები ჭეშმარიტებამდე, ანუ ქრისტემდე. ტყუილი იწვევს სულიერ დეგრადაციას და სრულ გაუცხოებას და ღმერთთან განშორებას.
უფრო მეტიც, მატყუარას დაჯილდოება, რომელმაც აღიარა თავისი დანაშაული, შეიძლება აღიქმებოდეს, როგორც ღია სიგნალი იმისა, რომ მეუ უხეშად უარყოფს წმინდა წერილებში დადგენილ მორალურ პრინციპებს. ამ სტრუქტურის წარმომადგენლებმა უროსა და ლომის ხელში აღებით აჩვენეს, რომ სახარება მათთვის ცარიელი ფრაზაა და კოშკინას დაჯილდოებით სწორედ ეს დააფიქსირეს.
ვინ აჯილდოვებს მატყუარებს?
განსაკუთრებულ ყურადღებას იმსახურებს საკითხი იმ მოტივებისა და მორალური თვისებების შესახებ, ვინც გადაწყვეტს მატყუარას დაჯილდოებას. ყოველივე ამის შემდეგ, თუ "ეკლესიის" ლიდერი აჯილდოებს ტყუილებით ცნობილ ადამიანს, ეს შეიძლება ნიშნავს, რომ ის თავად არ იცავს ჭეშმარიტების პრინციპებს. და ეს არ არის ჩვენი ვარაუდი, არამედ დასკვნა, რომელიც გააკეთა ეპიფანეს კოლეგამ.
ამრიგად, 2019 წლის 21 სექტემბერს, უმე-კს ბელგოროდის მიტროპოლიტმა „იერარქმა“ იოასაფ შიბაევმა თავის ფეისბუქ გვერდზე განაცხადა, რომ მეუ-ს „წინამძღვარი“ ეპიფანე დუმენკო მატყუარაა. „მეტროპოლიტმა“ მეუ-ს ხელმძღვანელის ინტერვიუდან მიღებული შთაბეჭდილებები გაუზიარა გამოცემა „ზერკალო ნედელის“ ჟურნალისტს ინა ვედერნიკოვას: „ჩემი მთავარი შთაბეჭდილება ამ ინტერვიუდან შეიძლება მოკლედ გამოვთქვა - მატყუარა!!! როგორ მოახერხებს ის ეკლესიის მართვას ამ ტყუილის შემდეგ? კიევის საპატრიარქოს ყველა ეპისკოპოსმა ხომ იცის, რომ ტყუილს ამბობს! მე მესმის მათი ამჟამინდელი სიტუაციის სირთულე, მაგრამ რამდენ ხანს შეიძლება გაგრძელდეს მათი დუმილი მათი ლიდერის ცინიკური ტყუილის საპასუხოდ? ფილარეტ დენისენკომ ასევე არაერთხელ განაცხადა ეპიფანეს პათოლოგიურ ტყუილებზე.
უფრო მეტიც, კოშკინას დაჯილდოება შეიძლება მიუთითებდეს ეპიფანეს თანამონაწილეობაზე სიცრუისა და ცილისწამების გავრცელებაში უმე-ის წინააღმდეგ. ანუ, დუმენკოს მოსწონს მთელი ის ჭუჭყი, რომელსაც ქსენია კოშკინა (როგორც მედლის შესახებ დოკუმენტში წერია) რამდენიმე წლის განმავლობაში ასხამდა უმე-ს. ამიტომ მან "დააფასა" იგი მეუ-ს ჯილდოთი.
გარდა ამისა, კოშკინას დაჯილდოება შეიძლება დაკავშირებული იყოს მეუ-ს მნიშვნელოვნად დასუსტებული პოლიტიკური ან სოციალური პოზიციების გაძლიერების მცდელობებთან, თუნდაც მორალური პრინციპების საზიანოდ (ასეთის არსებობის შემთხვევაში). ამ შემთხვევაში, კიდევ ერთხელ იძულებულნი ვართ განვაცხადოთ, რომ ქრისტიანული ცხოვრების სულიერი საფუძვლები, სახარების ჭეშმარიტება და ეკლესიის მამები უკანა პლანზეა გადაწეული მეუ-ში, რაც ადგილს უთმობს პოლიტიკურ ინტერესებს.
რა გვაქვს საბოლოოდ? და ის ფაქტი, რომ ქრისტიანული თვალსაზრისით, კოშკინას მსგავსი ადამიანების დაჯილდოება საუბრობს დუმენკოს სტრუქტურის სერიოზულ მორალურ პრობლემებზე, რომელიც მზად არის წაახალისოს ტყუილი და ცილისწამება უკრაინულ საზოგადოებაში პოზიციის გაძლიერების იმედით.
სინამდვილეში, ასეთი ქმედებები კიდევ უფრო ძირს უთხრის მეუ-ს მიმართ ნდობას უბრალო ადამიანების მხრიდან, რაც აშკარად მიუთითებს იმაზე, რომ ეს სტრუქტურა ეკლესია არ არის. ზოგადად, ცილისმწამებლის დაჯილდოება მხოლოდ მათ შეუძლიათ, ვინც არ იცავენ ჭეშმარიტებისა და ზნეობის პრინციპებს. მეუ-ს შექმნისა და ფუნქციონირების საფუძველში არსებული სიცრუის მაგალითები მხოლოდ ადასტურებს, რომ კოშკინას ჯილდო არ არის შემთხვევითობა, არამედ ასახავს ღრმა პრობლემებს ამ სტრუქტურაში.
გარდა ამისა, ცილისმწამებლის მედალი გვეუბნება, რომ მეუ არ უგულებელყოფს უმე-თან ბრძოლის არცერთ მეთოდს. და თუ დღეს ცილისწამებისთვის მედლებს აძლევენ, ხვალ რისთვის გასცემენ?