უმე-ის რელიგიური მსვლელობა იოზაფატის ხეობაში კიდევ ერთხელ გაუქმდა
ვინიცის რეგიონში,უმე-მ კიდევ ერთხელ გააუქმა ტრადიციული რელიგიური მსვლელობა ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის გამოცხადების ადგილზე იოზაფატის ველზე (ჯვრების ველი), რომელიც მდებარეობს სოფელ გოლინჩინცის მახლობლად. ამის შესახებ მოგილევ-პოდოლსკის ეპარქიის პრესსამსახური იტყობინება.
გავრცელებული ინფორმაციით, ეს გადაწყვეტილება მიღებულ იქნა მოქმედი საომარი მდგომარეობისა და ვინიცას რეგიონული სამხედრო ადმინისტრაციის ბრძანებასთან დაკავშირებით, რომელიც კრძალავს მასობრივი რელიგიური ღონისძიებების ჩატარებას რელიგიური შენობების გარეთ.
თუმცა, ეპარქია აცხადებს დღესასწაულების განრიგს, რომელიც 14 აგვისტოს დაიწყება. 17:00 საათზე სოფლის მახლობლად მდებარე ჯვრის მონასტერში მთელი ღამისთევის ლოცვა აღევლინება. გოლინჩინცი, ჟმერინსკის რაიონი, ვინიცის ოლქი.
15 აგვისტოს ღამეს, 24:00 საათზე აღევლინება ღამის საღმრთო ლიტურგია.
სადღესასწაულო წირვა 15 აგვისტოს 8:30 საათზე დაგეგმილი ეპისკოპოსთა კრების შემდეგ აღევლინება.
იოზაფატის ველი, ან ჯვრების ველი, არის პოდოლიის მართლმადიდებლური სალოცავი, რომელიც ცნობილია როგორც ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის გამოცხადების ადგილი სოფელ გოლინჩინცის ღარიბი მკვიდრის, მწყემსი იაკოვ მისიკის წინაშე. 1923 წლის ზაფხულში იაკოვმა დაინახა ღვთისმშობელი ყრმით წყაროს თავზე და უპასუხა მის კითხვას: "რა უნდა გავაკეთოთ?" მოისმინა პასუხი: „დასვით ჯვრები, განადიდეთ ქრისტე“. იმავე დღეს სოფლის მოსახლეობამ ხეობაში პირველი ჯვარი დასვა, რამდენიმე თვის შემდეგ კი წყაროს ირგვლივ მთელი ტერიტორია ჯვრებით აივსო. ხელისუფლებამ ჯვრები რამდენჯერმე გადაჭრა, მომლოცველთა ნაკადის შეჩერების იმედით, 9 მღვდელი და 18 ერისკაცი გაასამართლეს. იაკოვ მისიკი ციხეში მოწამეობრივად გარდაიცვალა.
იეჰოშაფატის ველის აღორძინება დაიწყო 2000-იან წლებში. ახლა აქ ათი ათასზე მეტი ჯვარია.
მოგილევ-პოდოლსკისა და შარგოროდის მიტროპოლიტ აგაპიტის ლოცვა-კურთხევით 2019 წელს სალოცავის ტერიტორიაზე ჯვრის ამაღლების (ჯვრების ველი) მონასტერი გაიხსნა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წელს ჯვრების ხეობაში მდებარე წმინდა ჯვრის მონასტერში აკურთხეს ახალი უმე-ს ეკლესია.