პოტურაევი: სეს არ უჩივის უმე-ის ყველა თემს
უკრაინის უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული პოლიტიკის კომიტეტის ხელმძღვანელმა, დეპუტატმა ხალხის მსახურის პარტიიდან ნიკიტა პოტურაევმა განაცხადა, რომ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური არ უჩივის ათასობით უმე-ს საზოგადოებას ერთდროულად 8371 კანონის მიღების შემდეგ, რომელიც ფაქტობრივად კრძალავს უმე-ს. ამის შესახებ მან გამოცემა РБК-Украина-ს განუცხადა.
დეპუტატმა უკვე ჩამოაყალიბა ეკლესიის წინააღმდეგ ბრძოლის გეგმა:
„ასე რომ, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა ჩაატარა კვლევა და მასზე დაყრდნობით დაადგინა, რომ არსებობს კუთვნილების ნიშნები. არ შეიძლება იყოს ათიათასობით პრეტენზია. სეს არ უჩივის ყველა სამრევლოს ერთდროულად. კუთვნილების ძირითადი კავშირები ზედაპირეზა, ეს გასაგებია. სწორედ აქ გაიმართება მთავარი ბრძოლა. და ეს იმ შემთხვევაში, თუ ისინი თავად არ გაწყვეტენ ამ კავშირებს, რადგან ამ შემთხვევაში სასამართლოსთვის მიმართვა არ იქნება საჭირო“, - განმარტა პოტურაევმა.
პოტურაევის თქმით, თითოეულ თემს აქვს სტანდარტული წესდება. ის გეგმავს, რომ თუ წესდება ,,სათავეში’’ შეიცვლება, ყველა სხვა ცვლილება მცირე თემების წესდებაში კასკადის პრინციპით განხორციელდება.
„მაშ ასე, მოკლედ, მექანიზმი ასეთია: თუ კვლევის შედეგად დადგინდება კუთვნილება, შემდეგ ბრძანება გაიცემა, 30 დღე ეძლევა ვადა, თუ ბრძანება არ შესრულდა, მაშინ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური მიდის სასამართლოში. არასოდეს ყოფილა დაგეგმილი, რომ სეს სასამართლოში წასულიყო ათასობით მრევლის წინააღმდეგ, მხოლოდ იმ სტრუქტურების წინააღმდეგ, სადაც, ფაქტობრივად, არის ამ კავშირების ცენტრი“, - აღნიშნა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, პოტურაევმა თქვა, რომ შეერთებულ შტატებში სენატორი ვენსი, საუბრისას უმე-ის მორწმუნეების დევნაზე, იყენებს არასანდო წყაროებს.