მეუ გეგმავს 10 აგტვისტოს უმე-ს ტაძრის მიტაცებას, - მედია
10 აგვისტოს, 10:00 საათზე კანევში, მეუ-ს აქტივისტები უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წმინდა გიორგის ტაძრის ძალისმიერი გზით დაკავების პროცესის დაწყებას გეგმავენ. Telegram-არხი «Дозор» არხის თანახმად, ამ მიზნით, ჩერკასის რეგიონალურმა სამხედრო ადმინისტრაციამ გასცა ნებართვა გაემართა ცრუ უმე-ის რელიგიური თემის შეხვედრა.
„შეხვედრის ინიციატორი მრევლის სახელით იყო ვინმე ნადეჟდა კოვალენკო. საკათედრო ტაძრის სამღვდელოება და მრევლი დარწმუნებით ამტკიცებენ, რომ ამ ქალს არაფერი აქვს საერთო რელიგიურ საზოგადოებასთან“, - ნათქვამია ანგარიშში.
ჟურნალისტების ინფორმაციით, შეხვედრა დაგეგმილია საბიუჯეტო სამთავრობო უწყებების, ასევე ქალაქის პროტესტანტული თემების თანამშრომლების შეკრებაზე. გამოცემის წყარომ თქვა, რომ მეუ-ს სასულიერო პირი სერგეი ნიკიტინი მოუწოდებს პროტესტანტებს შეხვედრაზე მოვიდნენ.
Watch აღნიშნავს, რომ ეს იწვევს საზოგადოების აღშფოთებას, რადგან ადამიანები უარს ამბობენ უკანონობაში მონაწილეობაზე.
”უმე-ის მრევლს მართებულად ეშინია თავდასხმის სალოცავზე და ყველას სთხოვენ ლოცვით მხარდაჭერას”, - ასკვნიან ჟურნალისტები.
როგორც მჟკ-მ დაწერა, ყველა თავდამსხმელი დაისჯება, თქვა სახალხო დეპუტატმა იასინში უმე-ს ტაძრის მიტაცების მცდელობის შესახებ.