ჩვენ არ ვუღალატებთ რწმენას და არსად არ გადავალთ, - მიტროპოლიტი ლონგინი
თავის ქადაგებაში დიდმოწამე პანტელეიმონ მკურნალის ხსენების დღეს, 9 აგვისტოს, ბანჩენის მონასტრის სკიტის მფარველ დღესასწაულზე, მიტროპოლიტმა ლონგინმა (ჟარმა) თქვა, რომ არ არის საჭირო ეკლესიის შეცვლა, მაგრამ ყოველთვის უნდა შეეცადეთ შეცვალოთ საკუთარი თავი. ქადაგების ვიდეო მონასტრის YouTube არხზე გამოქვეყნდა.
ეპისკოპოსმა მორწმუნეებს მოუწოდა, მხარი დაუჭირონ თავიანთ მღვდლებს, როცა ისინი სამწყსოსთვის ლოცულობენ და დარჩნენ თავიანთი ეკლესიის ერთგულები.
„ჩვენ არ ვუღალატებთ წმიდა მართლმადიდებლურ სარწმუნოებას და არაფერს შევცვლით, არსად გადავალთ“, - ხაზგასმით აღნიშნა მიტროპოლიტმა ლონგინმა. „რადგან ჩვენ ღვთის ეკლესიაში ვართ და გვსურს გვიყვარდეს ყველა ადამიანი, არ აქვს მნიშვნელობა რა ეროვნების არიან ისინი“.
ეპისკოპოსმა ყველას მოუწოდა სიწმინდითა და ღვთის სიყვარულით იცხოვრონ.
„შეხედეთ, როგორ უყვარს ამ ხალხს ღმერთი. რა ძნელი იქნებოდა ჩვენთვის დღეს თქვენს გარეშე. რა კარგია, რომ ჩვენ ყველანი ერთად ვართ, ”- თქვა მან და მადლობა გადაუხადა ღმერთს წყალობისთვის, რომელსაც ის უგზავნის თავის ხალხს.
როგორც მჟკ წერდა, 9 აგვისტოს მანქანა, რომელშიც ბანჩენის მიტროპოლიტი ლონგინი (ჟარი) იმყოფებოდა, ავარიაში მოყვა. მეუფე ამჟამად ინტენსიური მკურნალობის კურსს გადის.
ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიასა და ბანჩენსკის მონასტერში მორწმუნეებს მოუწოდეს, გააძლიერონ ლოცვები უმე-ის იერარქისთვის.