ფანარიონის მისიას ოფიც. გადაეცა სარგებლობაში წმ. ანდრიას სახელობის ეკლესია
ფანარიონის ეპისკოპოსმა მიხაილმა (ამიშენკო) ხელი მოაწერა შეთანხმებას წმინდა ანდრიას სახელობის ეკლესიის სარგებლობაზე "სოფია კიევსკაია"-ს ნაკრძალის ხელმძღვანელობასთან, იუწყება მისია "მსოფლიო საპატრიარქოს სტავროპიგია უკრაინაში" თავის Facebook- გვერდზე.
დოკუმენტის თანახმად, ფანარიონის წარმომადგენლებს უკვე უფლება აქვთ XVIII საუკუნის არქიტექტურულ ძეგლში ჩაატარონ რეგულარული ღვთისმსახურებები. თუმცა ისინი მსახურობდნენ წმინდა ანდრიას სახელობის ეკლესიაში ხელშეკრულების დადებამდეც.
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მისიაში ამ მოვლენას ისტორიული უწოდეს. ფანარიონელებმა მოიწვიეს უკრაინელები საკვირაო წირვაზე და ისაუბრეს, როგორ უნდა მოიქცნენ ეკლესიაში.
ღვთისმსახურების დროს მორწმუნეებმა უნდა დაიცვან მორალურ-ეთიკური ნორმები, ძეგლთა დაცვის ნორმები და ეპიდემიის საწინააღმდეგო ნორმები, უკრაინის მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად",- ნათქვამია შეტყობინებაში.
მეუ-ში გამარჯვებად თვლიან ფანარიონისთვის წმინდა ანდრიას ეკლესიის გადაცემას, ასევე "უკრაინის სახელმწიფოს ღირსეულ მადლიერებას ტომოსისათვის".
ადრე მჟკ წერდა, რომ ექსპერტმა დაინახა კანონდარღვევები ფანარიონისთვის წმინდა ანდრიას ეკლესიის გადაცემისას.