კულტურის სამინისტროში აცხადებენ, რომ „სამხედრო საჭიროებისთვის“ ქვემო ლავრაში შესასვლელს გახსნიან
აბრაამ ლოტიში წირვას ასრულებს კიევ-პეჩერის ლავრას ძმებისთვის წართმეულ ტაძარში "მაცოცხლებელი წყარო". 2024 წლის 16 აგვისტო ფოტო: mcip.gov.ua
კულტურის სამინისტროს ცნობით, 16 აგვისტოს ,,მაცოცხლებელ წყაროს’’ ეკლესიაში გაიხსნა სამხედრო ტაძარი, რომელიც წაართვეს კიევ-პეჩერის ლავრას ძმებს. გავრცელებულია ინფორმაცია, რომ მიუხედავად ამისა ქვედა ლავრა დაკეტილია მორწმუნეებისთვის, ის ღია იქნება "სამხედრო საჭიროებისთვის".
„ტაძარი არ არის ისტორიული ნაგებობა. მასში განთავსებული იყო წყლის ავზი, რომელიც 2000-იანი წლების დასაწყისში აღადგინეს. ტაძარი მდებარეობს ქვედა ლავრის ტერიტორიაზე, რომელიც დაკეტილია საზოგადოებისთვის, მაგრამ ღია იქნება სამხედრო საჭიროებისთვის“, - წერს კულტურის სამინისტრო.
ეროვნული ნაკრძალის გენერალური დირექტორის, მაქსიმ ოსტაპენკოს განცხადებით, ლავრაში უკვე მეორე წელია მოქმედებს პროგრამა „კულტურის სულიერი აღდგენისთვის “ და მისი ლოგიკური გაგრძელება იყო სამხედროებისთვის ტაძრის ფუნქციონირება.
„ეს ის ადგილია, სადაც ისმის ყოველდღიური ლოცვა ჯარისა და გამარჯვებისთვის. უკრაინელი სამხედრო კაპელანების ყოფნა ქვემო ლავრაში კიდევ ერთი ძლიერი ნაბიჯია ამ სულიერი სივრცის ეროვნულ სალოცავად ჩამოყალიბებისკენ“, - განაცხადა ოსტაპენკომ.
აღნიშნულია, რომ ტაძარში მსახურებას სამხედრო მოძღვრები მონასტრის ძმებთან ერთად აბრაამ ლოტიშის წინამძღოლობით აღასრულებენ.
როგორც მჟკ წერდა, 13 აგვისტოს მედიაში გაჩნდა ინფორმაცია, რომ ნაკრძალმა დალუქა მაცოცხლებელი წყაროს ტაძარი. მოგვიანებით კიევ-პეჩერის ლავრის პრესსამსახურმა განაცხადა, რომ ტაძარი ღვთისმშობლის ხატის „მაცოცხლებელი წყაროს“ სახელობის ტაძარი დაილუქა და წაართვეს ლავრას ძმებს. როგორც შეტყობინებაშია ნათქვამი, ამ მოვლენამ ღრმა მწუხარება გამოიწვია როგორც ძმებში, ისე მრავალრიცხოვან მომლოცველებში, განსაკუთრებით კი იმ მორწმუნეებში, რომლებიც ამ ტაძარში ღებულობდნენ წმინდა ზიარებას.